Hlavní obsah
Generální zkouška na státní maturity Foto: Petr Horník, Právo

Výsledky testů generální zkoušky státních maturit

Ministerstvo školství ve středu zveřejnilo výsledky maturitní generálky, kterou v říjnu absolvovalo na 94 tisíc studentů. Zadání všech testů spolu se správným řešením naleznete v tomto článku.

Generální zkouška na státní maturity Foto: Petr Horník, Právo
Výsledky testů generální zkoušky státních maturit

U generální zkoušky dlouho odkládaného projektu neuspěla třetina účastníků, což ministr školství Josef Dobeš (VV) označil za alarmující. Nejtěžší se pro studenty ukázala matematika, jejíž lehčí verzi nezvládlo dokonce 48 procent testovaných. Nemalé problémy měli někteří studenti i němčinou. [celá zpráva]

Dobeš se kvůli výsledkům maturit dokonce pustil do slovní přestřelky s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Podle předsedy vlády by byl podobný výsledek při jarním spuštění projektu "těžko akceptovatelný". [celá zpráva]

Dobeš, který již dopředu avizoval, že krom vyladění a polidštění průběhu zkoušek nehodlá nijak měnit nastavenou obtížnost, se nad premiérovými slovy pozastavil.  "Mrzí mě, že premiér na základě čísel dostal strach a chce něco přehodnocovat. To není možné,“ řekl k přestřelce Právu Dobeš.

Ministerstvo školství předpokládá, že zkoušku dospělosti nesloží v jarním termínu mezi 15 a 21 procenty uchazečů. Nyní se neúspěšnost uchazečů pohybuje kolem 13 procent.

Ministerstvo v souvislosti se zveřejněním výsledků slíbilo, že v březnu nabídne na internetu budoucím maturantům další sérii cvičných testů, které jim pomohou s přípravou na samotné maturity.

Do budoucna by Dobeš rád zavedl průřezové srovnávací testování znalostí i mezi žáky základních škol. Státní maturita je podle něj pouze jakousi pomyslnou obručí, která nastavuje určitá pravidla pro dosud bezbřehou volnost, která v tuzemském vzdělávání panuje.

Orientační hranice pro úspěšné složení maturity z matematiky bude 33 procent, u cizích jazyků a českého jazyka půjde o 45 procent. Dosažení minimálně těchto hodnot zajistí studentovi u maturity čtyřku, tedy stav znamenající, že prospěl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků