Hlavní obsah
Archeologové objevili pode dnem vypuštěné Plumlovské přehrady na Prostějovsku osídlení z doby 5000 let před naším letopočtem. Na snímku archeolog Miroslav Šmíd ukazuje zlomky keramiky. Foto: Jiří Růžička, Právo

Vypuštěná Plumlovská přehrada vydala svědectví o pravěku

Nálezy dokazující pravěké osídlení počínající v mladší době kamenné v době kultury s lineární keramikou přibližně 5000 let před naším letopočtem objevili archeologové pod dnem vypuštěné Plumlovské přehrady na Prostějovsku.

Archeologové objevili pode dnem vypuštěné Plumlovské přehrady na Prostějovsku osídlení z doby 5000 let před naším letopočtem. Na snímku archeolog Miroslav Šmíd ukazuje zlomky keramiky. Foto: Jiří Růžička, Právo
Vypuštěná Plumlovská přehrada vydala svědectví o pravěku

Plumlovská přehrada se začala vypouštět v září 2009, zcela vypuštěná je od května 2010 a bagry nyní ze dna odtěžují osmdesát let staré usazeniny. Podle generálního ředitele Povodí Moravy Radima Světlíka jde o největší akci na přehradách v ČR. „Podnětem pro zahájení archeologického výzkumu bylo po vypuštění vody odhalení základů bývalého Zlechovského mlýna, a informace o nálezech pozůstatků keltského osídlení z 2. století př. n. l., pořízených v 50. letech. V blízkosti se také nachází hradisko Čubernice z pozdní doby kamenné 3500 let př. n. l. Lze tady tak v okolí přehrady vystopovat historii od paleolitu do současnosti,“ vysvětlil vedoucí prostějovského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče Brno Miroslav Šmíd.

Na tomto místě stála ve starší době železné 800 let př. n. l. chata. V odkryté vrstvě jsou patrné kruhové stopy po svislých trámech, které nesly konstrukci střechy. Foto PRÁVO - Jiří Růžička.

Foto: Jiří Růžička, Právo

Nedotčené osídlení staré 5000 let

Základy odkrytého mlýna spadají do poloviny 19. století, nicméně zlomky keramiky a hliněných kachlů hovoří o osídlení již od 14. století. Průzkum keltského osídlení již novinky nepřinesl. Ale v lokalitě u Vrbiček našli archeologové nedotčené pravěké osídlení. To zde začalo fungovat 5000 let př. n. l. v době kultury s lineární keramikou a končilo ve starší době železné kulturou platěnickou 800 let př. n.l.

Plumlovská přehrada na Prostějovsku je nyní vypuštěná, zbavuje se nánosů bahna. Po vyčištění a opravě hráze má začít znovu sloužit k rekreaci a vodohospodářským účelům v létě 2013.

Foto: Jiří Růžička, Právo

„Průzkum prokázal dva vrcholy osídlení, a to v době s moravskou malovanou keramikou v polovině pátého tisíciletí před Kristem, a ve starší době železné. Může se prokázat ještě i osídlení z jiných období pravěku,“ sdělil Šmíd. Upozornil, že osídlení je patrné jakoby v přírodním amfiteátru s orientací k severovýchodu, což je málo obvyklá poloha. „Přitom můžeme hovořit o hustém osídlení početné populace. Lze předpokládat, že další postup na východ přinese stopy ještě hustějšího osídlení. Dokazují to splavy mimo odhalené objekty s nálezy pazourků a keramiky,“ řekl Miroslav Šmíd.

Rekonstrukce prastaré podoby krajiny

Na tmavším pruhu zeminy ukázal, jak mezi dvěma částmi osídlení kdysi vedla říčka. „Můžeme tak udělat i rekonstrukci podoby krajiny, jak vypadala před tisícovkami let. V lokalitě máme ještě hodně práce, můžeme čekat i další překvapení,“ naznačil archeolog. Dno Plumlovské přehrady po odtěžení usazenin zatím vydalo například kamenné nástroje, sekery a sekeromlaty, zlomky keramiky, textilní keramiky, závaží z tkalcovských stavů, přesleny a další.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků