Hlavní obsah

Vypouštění Hracholusek odnesly zatím jen chatky

Voda z Hracholuské přehrady na Tachovsku zatopila již desítku chatek stojících v záplavové oblasti. Vzestup hladiny se ale začal zvolna zastavovat. Odtok se ustálil na 113 kubících vody za sekundu, což je výrazně pod hodnotou při loňských srpnových záplavách.

Vypouštění Hracholusek odnesly zatím jen chatky

"Voda z přehrady odtéká sice už i šachtových přelivem, nicméně pod hrází nenastanou větší problémy," ujistil dispečer Petr Plný. Podle něj se zvýšený odtok na toku Berounky neprojeví. Přesto vodohospodáři z Povodí Vltavy nevylučují, že dojde k malým lokálním záplavám, ohroženy jsou zejména garáže a chatičky pod přehradou. "Situace ale nebude zdaleka tak kritická jako při povodních vloňském srpnu," shodují se. V obcích podél toku Mže, která vytéká z přehrady, zatím voda zaplavila jen louky, pole a zahrady a někde i sklepy. V Bdeněvsi a Kozolupech zaplavila čistírny odpadních vod.

Lidé jsou zoufalí

Přestože se Mže v Plzni ještě nevylila z koryta a řeka Radbuza klesá, je již v plzeňské čtvrti Roudná zaplaven sportovní areál, zahrádky a několik domů v Luční ulici. Jde o domy, do nichž se při srpnových povodních dostaly dva metry vody. Obyvatelé je začali opravovat a nyní jsou zoufalí. U Mže vedle sportovního areálu stavějí hasiči hliněný val.

Labe zaplavuje sklepy a silnice

S děsivou pravidelností čtyř centimetrů za hodinu stoupá hladina Labe v Ústeckém kraji. Od pátečního včera se řeka zvedla téměř o metr a v sobotu odpoledne by měla překročit sedm metrů. Ústečané ale mají to nejhorší teprve před sebou. Řeka by měla kulminovat až v neděli odpoledne na výšce 7,5 metru.

Na některých místech kraje jsou navíc dodnes laguny po loňských záplavách. Labe se opět blíží ke kostelu vTerezíně, s obavami jej lidé sledují na Litoměřicku. Přímo v Litoměřicích museli záchranáři loďkou převést deset lidí z vodou obklíčené ubytovny na Písečném ostrovu. Obyvatelé Křešic mají znovu vodu ve sklepích, podobně jsou na tom v Počáplech.V Ústí Labe zaplavilo Přístavní ulici u Benešova mostu. Obyvatele domů na střekovském nábřeží již dělí pouhé centimetry od zaplavení jejich sklepů stejně tak jako křižovatku U pěti oblouků, což by znamenalo nahradit místní trolejbusovou dopravu autobusy. Od 13. hodin je neprůjezdná silnice z Děčína do Těchlovic.

Evakuovaná vesnice

Celou vesnici museli v noci na sobotu evakuovat záchranáři. Všech 220 obyvatel Vestce na Nymbursku převezli do nedalekého Hrubého Jeseníku. Obci totiž ohrožuje říčka Mrlina, která se spojila s lagunami v okolí. Nikdo nebyl zraněn, komplikovaná však byla záchrana vozíčkáře.

Domácnosti bez proudu

Vltava v Praze je udržovaná pomocí odpouštění na vltavské kaskádě na hranici druhého povodňového stupně, který potrvá zřejmě až do pondělí. "Hladina dosáhla výšky 216 centimetrů a již by neměla stoupat," řekl pracovník operačního střediska magistrátního krizového štábu. Náplavky jsou pod vodou, pražský magistrát je ale včas uzavřel a vyklidil. Hladinu Vltavy ovlivňuje zejména přítok Berounky, která v Berouně kulminovala časně ráno. Několik oblastí je zcela bez proudu, protože rozvodné firmy z preventivních důvodů odpojily trafostanice.

Přítoky Moravy opadají

Jihočeské řeky s výjimkou středního a dolního toku Lužnice klesají. Podle předpovědi počasí by na Šumavě mělo sněžit a teploty výrazně klesnout, což má přinést prudké snížení průtoků vody. Také řeky přitékající do Moravy z východu Čech postupně opadají. Morava nad Olomoucí naopak stoupá. Vodohospodáři však nepředpokládají, že by řeka zalila obydlí lidí a ohrozila krajskou metropoli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků