Hlavní obsah
Karel Březina (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Vyjednavač ČSSD Březina si dokáže představit koalici s TOP 09

O nabídce TOP 09 ke koaliční spolupráci s ČSSD v Praze padne rozhodnutí nejdříve v úterý po jednání zastupitelského klubu soc. dem. Uvedl to v pondělí ráno na ČT jeden z vrchních vyjednavačů ČSSD Karel Březina. Podle něj je nabídka ze strany Zdeňka Tůmy a spol. natolik zajímavá, že si koalici s ní dokáže představit.

Karel Březina (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Vyjednavač ČSSD Březina si dokáže představit koalici s TOP 09

Zdůraznil také, že nabídku bere soc. dem. vážně, ale důležitý je pro ni zejména program. „Je třeba říct, že sociální demokracie tady byla tři týdny v situaci, kdy s ní nikdo nejednal,“ podotkl Březina.

Narážel tak na fakt, že TOP 09 se s vyjednavači ČSSD setkala pouze jednou krátce po volbách. Poté vedla exkluzivní jednání s ODS. Několikeré roztržky však smlouvání brzdily, podle neoficiálních informací se také čekalo na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který mohl nařídit opakování voleb. Ten nakonec rozhodl o legitimnosti voleb.

Vyjednavači se obávali, že například dohodnutí nepopulární velké koalice ODS a ČSSD by voliči v případných opakovaných volbách odmítli.

Zvěsti o velké koalici

Během tří týdnů se ale také opakovaně objevovaly zvěsti, že v zákulisí je velká koalice již dohodnuta.

Kandidát TOP 09 na primátora hlavního města Zdeněk Tůma dal s kolegy v pátek ČSSD nabídku slibující jí pět křesel v 11členné radě stejně jako předtím ODS, která má přitom v zastupitelstvu o šest členů více. Navíc TOP 09 přislíbila i programové ústupky.

Místopředseda pražské ČSSD odmítl, že by se v nabídce obsazení jednotlivých křesel v radě, není ani jasné, na koho připadnou silové posty, jak TOP 09 nazývá resorty dopravy, financí a územního rozvoje.

Březina k možnosti velké koalice, která se již dříve v Praze několikrát osvědčila, řekl, že v žádném případě by neměla posvětit dosavadní pořádky ověnčené v tisku podezřeními z korupce. „ODS připravila zcela obměněnou personální nabídku, dochází i k obměně soc. dem.,“ poznamenal exministr vlády Miloše Zemana a bývalý volební manažer ČSSD pro loňské eurovolby.

Občanští demokraté ale dosud předložili pražským soc. dem. pouze svůj volební program a podle Březiny si ani nevyžádali jejich připomínky.

ODS by měla v pondělí sdělit veřejnosti jejich stanovisko k variantě vlády s TOP 09.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků