Hlavní obsah
Ústavní soud. Foto: Petr Kozelka, Právo

Vrácení veškerých majetků není možné, odmítl Ústavní soud stížnost církve

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost, jejímž prostřednictvím se římskokatolická prelatura v Českém Krumlově domáhala v rámci církevních restitucí vrácení pozemků v obci Besednice. Ty jsou ve vlastnictví obcí a církev tvrdila, že převod ze státu neproběhl řádně. Rozhodnutí ÚS zveřejnil v úterý.

Ústavní soud. Foto: Petr Kozelka, Právo
Vrácení veškerých majetků není možné, odmítl Ústavní soud stížnost církve

ÚS připomněl, že církev v rámci restitucí nemohla očekávat vrácení veškerého majetku, a doplnil, že restituční funkci plní i finanční vyrovnání.

Argument legitimního očekávání, s nímž církev ve snaze získat zpět pozemky ve stížnosti operovala, je podle soudu lichý. Nic na tom nemění ani skutečnost, že pozemky předtím vlastnila více než 400 let.

„Z ústavněprávního hlediska pak nelze v tomto ohledu považovat za podstatné, zda zákonem stanovená výše zcela odpovídá hodnotě odňatého majetku, který nelze vydat, neboť žádnou ústavní povinnost státu odčinit všechny majetkové křivdy vzniklé v minulosti vyvodit nelze,“ připomněl senát pod vedením soudce Jaromíra Jirsy.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi je navíc podle ústavních soudců tzv. zvláštním zákonem, který vznikl pouze kvůli tomu, aby řešil konkrétní situaci, a je proto nutné sledovat vytčený cíl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků