Hlavní obsah
Češi na patrole v Afghánistánu Foto: Milan Malíček, Právo

Vondra chce vyslat do Afghánistánu dalších 200 vojáků

Česká armáda hodlá příští rok do Afghánistánu poslat dalších 200 vojáků. Potvrdil to ministr obrany Alexandr Vondra. Celkem by tak v zemi sloužilo 730 příslušníků.

Češi na patrole v Afghánistánu Foto: Milan Malíček, Právo
Vondra chce vyslat do Afghánistánu dalších 200 vojáků

Podle dostupných informací by do Afghánistánu měli znovu odjet příslušníci speciálních sil, má jich být asi sto. Elitní jednotka z Prostějova již v této zemi operovala, do konce loňského roku bojovala proti ozbrojencům hnutí Tálibán. Po nesouhlasu levice, která ve Sněmovně zablokovala další působení speciálních sil v neklidné asijské zemi, se navrátili zpět do vlasti.

V letošním roce je v Afghánistánu prostějovských specialistů pouze asi dvacítka, chrání český zastupitelský úřad v Kábulu.

Sociální demokraté by navýšení kontingentu nepodpořili. Ani nyní nejsou v Afghánistánu stavy vojáků naplněny, řekl stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský.

Posílí se i řady policistů

Vojáci prostějovské speciální skupiny si během svého nasazení ve spojenecké operaci Trvalá svoboda vysloužili uznání svých amerických kolegů.

Vláda patrně navrhne vyslat i více policistů, naopak v návrhu asi chybí poskytnutí radaru Artur, s nímž počítala předchozí úřednická vláda Jana Fischera.

Účast českých vojáků v zahraničních misích musí schvalovat parlament. Vondra ve čtvrtek zopakoval, že vedle navýšení účasti v Afghánistánu současně Česko radikálně sníží svoji účast v Kosovu na 90 vojáků. K dnešnímu dni jich tam je podle ministerstva obrany 270. V letošním roce stát schválil kosovskou misi do počtu 550 vojáků.

Výcvik místních sil

Severoatlantická aliance vyzývá své členy, aby v Afghánistánu posílili hlavně školící týmy. Do Afghánistánu odjela na začátku září skupina českých vojáků, která bude od listopadu cvičit příslušníky afghánské armády.

V současnosti v Afghánistánu pracuje 520 příslušníků české armády, upřesnilo ministerstvo obrany. Webové stránky armády uvádějí číslo 533. Většina z vojáků působí v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar, čeští piloti vrtulníků se svými stroji pomáhají přepravovat spojenecké i afghánské jednotky, další vojáci působí na základně Bagrám necelých 50 kilometrů severně od Kábulu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků