Hlavní obsah
Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa Foto: Miroslav Homola, Právo

Volba prezidenta se může stát karikaturou, varoval šéf Nejvyššího správního soudu

Ne všichni soudci volebního senátu Nejvyššího správního soudu (NSS) souhlasili s verdiktem, který do boje o Pražský hrad vrátil Janu Bobošíkovou, zatímco kandidáty Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého pro nedostatečný počet podpisů pod peticí vyřadil. Předseda NSS Josef Baxa v té souvislosti kritizoval samotný zákon o přímé volbě prezidenta, který podle něj může být neústavní.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa Foto: Miroslav Homola, Právo
Volba prezidenta se může stát karikaturou, varoval šéf Nejvyššího správního soudu

„Od začátku jsme přesvědčeni, že zákon není v souladu s ústavním pořádkem, vykazuje závažné deficity, věc se měla předložit Ústavnímu soudu ke zrušení konkrétních ustanovení přímé volby,“ řekl šéf NSS. Podle Baxy by se volby měly odehrát podle jiných pravidel, jinak se stanou karikaturou.

„Často cesta k popření principů právního státu bývá lemována patníky demokratických voleb. Je mi líto, že se to odehrává 20 let od schválení Ústavy ČR,“ dodal Baxa. Podle něj měl být proces přímé volby postaven na „pevných, jasných, srozumitelných a jednoznačných pravidlech a včas schválených“.

„Výsledkem je zákon 'ozdobený' tolika kritizovanými nedostatky, které chronicky provází platný řád. Je nejednoznačný, nesrozumitelný, místy mlčí a je přijímaný ve chvatu,“ řekl Baxa.

Soud ve čtvrtek rozhodl, že ministerstvo vnitra postupovalo proti zákonu, když při dvojí kontrole vzorků podpisů chybovost nezprůměrovalo, nýbrž sečetlo. Po změně výpočtu však pouze Bobošíková dosáhla na 50 000 platných podpisů. Okamura a Dlouhý i po zprůměrování chybovosti zůstali pod padesátitisícovou hranicí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků