Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Zdeněk Němec, ČTK

Volba nástupce Okamury voliče příliš nezajímá

Úderem 14.00 začali lidé na Zlínsku a Uherskohradišťsku vybírat senátora, který v obvodě číslo 80 nahradí Tomia Okamuru. Tomu totiž mandát zanikl, když se stal poslancem. Voliči vybírají ze dvou kandidátů, kteří postoupili z prvního kola, a to starostou Uherského Brodu Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL) a exhejtmanem Zlínského kraje Liborem Lukášem (ODS).

Ilustrační foto Foto: Zdeněk Němec, ČTK
Volba nástupce Okamury voliče příliš nezajímá

Kunčar získal v prvním kole 23,36 procenta, tedy 5363 hlasů,  Lukáš obdržel 16,52 procenta, tedy 3792 hlasů. Oba adepti na získání mandátu v horní parlamentní komoře apelovali na voliče, aby dorazili do hlasovacích místností. V prvním kole činila volební účast 23,33 procenta a byla dosud nejnižší v prvním kole v historii obvodu 80.

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL)

Foto: Jiří Růžička, Právo

Jejich výzvy se nesetkaly s výrazným ohlasem, cestu k volebním urnám si zatím našlo jen málo občanů. Není tak vyloučeno, že  volební účast ve druhém kole bude v tomto obvodu historicky nejnižší.

Nový senátor nebude vykonávat svou práci po dobu obvyklých šesti let, ale jen do konce mandátu Tomia Okamury, tedy na podzim roku 2018.

Bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS)

Foto: Jiří Růžička, Právo

„Pokud mi lidé dají důvěru a stanu se jejich senátorem, slibuji, že budu senátorem na plný úvazek, že nebudu usilovat o jiné funkce na vrcholné úrovni,“ řekl Právu před druhým kolem volby Patrik Kunčar.

„Jsem patriot tohoto regionu, ne jen jednoho jeho města. Lidé se se mnou setkávají osobně, znají mě a ví, že zvolí člověka, který tomuto regionu vždy pomáhal a chce pomáhat i dál,“ vyjádřil se Libor Lukáš.

V pátek jsou volební místnosti otevřeny do 22 hodin, v sobotu od osmi ráno. Okamžik pravdy, který ukáže, kdo postoupí a získá křeslo senátora, nastane v sobotu zřejmě nedlouho po 14. hodině, kdy se volební místnosti uzavřou. Lze předpokládat, že volební komisaři nebudou mít se sčítáním hlasů tentokrát příliš moc práce. Volební lístky budou s výjimkou neplatných rozdělovat jen na dvě hromádky a při nízké volební účasti by jim to nemělo trvat moc dlouho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků