Hlavní obsah
Foto: PČR Pardubického kraje

Vojáci z Kuvajtu se vracejí domů oklikou přes Těchonín

Z pražského letiště byla většina vojáků protichemické jednotky, kteří se vrátili z Kuvajtu, převezena přímo do uzavřeného armádního Centra biologické ochrany v Těchoníně na Ústeckoorlicku.

Foto: PČR Pardubického kraje
Vojáci z Kuvajtu se vracejí domů oklikou přes Těchonín

"Bylo k nám převezeno celkem 79 vojáků, tedy všichni, kteří se v pondělí vrátili z Kuvajtu z mise Trvalá svoboda, kromě tří zraněných. Ti zůstali ve střešovické nemocnici," potvrdil Právu velitel těchonínského speciálního centra plk. MUDr Jiří Navrátil.

"Je to současná praxe, pokud se vojáci vracejí z epidemiologicky exotičtějších oblastí, věnovat jim zvýšenou pozornost. Ale nejsou u nás v žádné karanténě, pohlížíme na ně jako na zdravé vojáky. Pro nás to nejsou případy s podezřením na SARS nebo jiné závažné onemocnění, není třeba je tu držet sedm nebo čtrnáct dní v izolaci," vysvětlil Navrátil.

Vlastně standardní prohlídka

"Když se vraceli vojáci z Perského zálivu, vyskytly se případy stížností, že se jim nedostatečně věnujeme, od té doby proto zajišťujeme komplexní mikrobiologická vyšetření. V minulosti měli vojáci vracející se z misí, povinnost dostavit se do týdne na kontrolní vyšetření do spádových vojenských nemocnic a ne vždy to plnilo účel. Tady máme možnost kontrolovat jejich celkový fyzický stav a srovnat jej s testy před odjezdem. Je to vlastně standardní prohlídka zdravého člověka. Výhodou je, že jsou zde ubytováni, všechny vzorky porovnává jediná laboratoř s perfektním vybavením a je to všechno vyřízeno během dne," dodal Navrátil.

Pokud nenastanou neočekávané komplikace, mohli by se už ve středu vojáci vracet do svých domovů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků