Hlavní obsah
 

Vlkům v Beskydech se narodilo sedm mláďat

Vlčí smečka žijící v Beskydech a Javorníkách se letos rozrostla o sedm vlčat. Ekologům se vůbec poprvé od návratu šelem v 90. letech povedlo rozmnožení vlků zdokumentovat, informoval koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Michal Bojda.

 
Vlkům v Beskydech se narodilo sedm mláďat

Na území českého a slovenského pomezí se v poslední době pohybovala pravděpodobně tříčlenná smečka vlků. Samci a samici se nyní podařilo přivést na svět sedm vlčat.

Vlčata

Foto: Petr Drengubiak / Šelmy.cz

Vlčata

Foto: Petr Drengubiak / Šelmy.cz

„Pokud přežije polovina, bývá to pro smečku úspěch,” řekl Bojda. Dodal, že ochránci přírody budou smečku dál sledovat. „Jsme rádi, že se nám po několika desítkách let, kdy se vlci na česko-slovenském pomezí vyskytovali spíše jen přechodně, konečně podařilo potvrdit rozmnožování těchto šelem. Doufáme, že se bude vlčí rodině dobře dařit,” řekl.

Vlčata

Foto: Beňadik_Machciník / Šelmy.cz

„Prokázané úspěšné rozmnožování vlků v této okrajové části Karpat je významné také proto, že početní stavy vlka obecného jsou zde dlouhodobě velmi nízké. Ochrana velkých šelem se neobejde bez trvalé mezinárodní spolupráce,” řekla Dana Bartošová z CHKO Beskydy.

Daří se i rysům

Chovatelé hospodářských zvířat na horských samotách by podle ní měli zejména v noci řádně zabezpečovat své ovce, kozy a telata, a předcházet tak konfliktním situacím. Toto doporučení platí i s ohledem na to, že se v Beskydech daří i rysům. Pošesté za sebou vrhla mláďata devítiletá rysice Draža a poprvé rysice Lucka. Další mladé má i devítiletá rysice Heřmína, aktuálně sledovaná pomocí GPS telemetrie.

Rysice Lucka s mládětem

Foto: Šelmy.cz

Chráněná krajinná oblast Beskydy je tak jediným místem v České republice, kde se trvale vyskytují všechny tři druhy velkých šelem - vlci, medvědi a rysi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků