Hlavní obsah
Kardinál Miloslav Vlk Foto: Michaela Říhová, Právo

Vlk obrátil, kritizuje papeže kvůli rehabilitaci popírače holokaustu

Ke kritikům papeže Benedikta XVI. se připojil i pražský kardinál Miloslav Vlk. Vadí mu okolnosti, za nichž rehabilitoval popírače holokaustu biskupa Richarda Williamsona. Vlk se původně papeže zastával. Nový názor zveřejnil na svých stránkách kardinal.cz.

Kardinál Miloslav Vlk Foto: Michaela Říhová, Právo
Vlk obrátil, kritizuje papeže kvůli rehabilitaci popírače holokaustu

Vlk byl přesvědčen, že rehabilitace lefebvristů, odmítajících druhý vatikánský koncil a požadujících mimo jiné mši v latině, odstraní schizma v církvi. "Na svých stránkách jsem hned po zveřejnění toho, že byla sňata exkomunikace ze čtyř schizmatických biskupů, reagoval na vzniklou situaci dvěma články ve snaze hájit papežovo „gesto milosrdenství“ a postavit se proti určité nelogičnosti vlny odporu „proti omilostnění popírače holocaustu“, píše Vlk v novém prohlášení .

Poté, co se však dozvěděl další okolnosti rehabilitace, změnil názor. Na svých stránkách to primas zdůvodňuje slovy: "Vatikán, resp. kardinál Walter Kasper, který je zodpovědný za vztah Židů a Vatikánu, přiznal, že tento papežův krok s ním vůbec nebyl konzultován. Stejně tak zřejmě nikdo nevzal při tomto aktu v potaz názory biskupa Williamsona, které byly známé už daleko dříve. Dělá to dojem, že Vatikán bral příliš na lehkou váhu tento krok." Williamson ještě v listopadu v rozhovoru pro švédskou televizi popíral holocaust.

Sám kardinál Vlk se postavil proti antisemitismu: „Jako katolický biskup rozhodně odsuzuji každý antisemitismus jako s učením katolické církve neslučitelný. Takové je učení II. vatikánského koncilu. Tento postoj církve jsme u nás vícekrát dosvědčili činy vůči našim starším židovským bratřím, jak dříve, tak i v současných diskuzích.“

Připomenul přitom, že antisemitismus se vyskytuje i u lefevbristů v ČR. „Před asi třemi či čtyřmi lety jsem určitou dobu bojoval s antisemitismem zdejších našich lefebvristů, když se tyto jejich názory objevovaly na veřejnosti. Doufám, že už je dnes nedeklarují,“ uvádí Vlk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků