Hlavní obsah
 

Vlastizrádci! Náckové! Demonstranti v Praze se střetli kvůli uprchlíkům

Zastánci i odpůrci migrantů se sešli v sobotu ve 14 hodin na pražském Václavském náměstí. Obě demonstrace od sebe odděluje magistrála. Zatímco protest proti uprchlíkům se odehrává před budovou Národního muzea, akce proti xenofobii byla svolána pod sochu sv. Václava.

 
Vlastizrádci! Náckové! Demonstranti v Praze se střetli kvůli uprchlíkům

U sochy a hesla Solidaritu s uprchlíky stálo ve 14 hodin zhruba sto lidí a poslouchalo alternativní hudbu, jejich počet se po několika desítkách minut navýšil na zhruba 500. U Národního muzea v tu chvíli byl asi dvojnásobek lidí s českými vlajkami, postupně však jejich počet narostl na zhruba 1000.

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstraci na Václavském náměstí podpořili motorkáři

Video: Novinky

Na Václavském náměstí vyjádřili demonstranti podporu imigrantům

Foto: Jan Handrejch, Právo

Na akci Za otevřenou Evropu a lidská práva, proti nenávisti, xenofobii a rasismu měli vystoupit s projevy například koordinátor pomoci v Maďarsku Jan Vrobel nebo etnolog Michal Pavlásek.

Demonstranti na Václavském náměstí vyjádřili podporu imigrantům.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Před sochou sv. Václava promluvila i socioložka Jiřina Šiklová. Připomněla, že při válce v Jugoslávii jsme přijali asi 40 tisíc lidí. „Všimli jste si, že by někomu překáželi?” ptala se. Odpověď zněla: „Ne.”

Demonstrace zastánců imigrantů na Václavském náměstí 17. října 2015

Foto: Jan Handrejch, Právo

Podle Šiklové byl i Ježíš Kristus uprchlík, nutnost utéct patří i k evropské tradici. „Z této republiky ve druhé polovině 20. století odešlo celkem 420 tisíc lidí. To je dost,” konstatovala Šiklová.

Okamuru se snažili vypískat

Účastníky opoziční akce před muzeem přijeli znovu podpořit desítky motorkářů z klubu Bikeři.

Demonstrace odpůrců migrantů před Národním muzeem 17. října 2015

Foto: Jan Handrejch, Právo

Na akci nazvané Za naši kulturu a bezpečnou zem - upozornění na problémy související s imigrací, apel vládě a Poslanecké sněmovně na řešení, vystoupil i politik Tomio Okamura. Mimo jiné řekl, že ČR nic Evropě nedluží, a žádal okamžitě „neprodyšně uzavřít hranice”.

Demonstrace odpůrců migrantů na Václavském náměstí 17. října 2015

Foto: Jan Handrejch, Právo

Okamuru se část lidí z druhého tábora snažila přehlušit pískáním, ale vrhli se na ně Okamurovi posluchači a strhla se drobnější potyčka.

BEZ KOMENTÁŘE: Strkanice při demonstraci na Václavském náměstí

Video: Novinky

Demonstrace odpůrců migrantů na Václavském náměstí 17. října 2015

Foto: Jan Handrejch, Právo

Akci proti imigraci podporuje také zpěvák Aleš Brichta.

Jeden z odpůrců imigrace přirovnal Araby v hábitech k pytlům na odpadky. „Nemůžeme vědět, jak špatné odpadky se v nich nacházejí,” uvedl. Lidé také vyvolávali jméno prezidenta Miloše Zemana. Mezi demonstranty se opakuje požadavek na demisi vlády, lidé jsou vyzýváni i k podpisu petice za vystoupení z Evropské unie.

Před 16. hodinou se skupina zastánců otevřené společnosti vydala Opletalovou ulicí směrem k Náměstí Míru na Vinohradech. Průchod zajišťovali těžkooděnci.

Oba tábory se ocitly blízko sebe, když průvodu u muzea zahýbal z magistrály na Vinohradskou třídu. „Vlastizrádci!” křičeli lidé u muzea. „Náckové, táhněte!” zněla odpověď.

Uprchlíky přišel podrpořit i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zpěvák Aleš Brichta je také proti imigraci.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků