Hlavní obsah

Vláda už má finální zprávu auditu k Babišově střetu zájmů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Ministerstvo zemědělství ve středu obdrželo finální verzi zprávy k dalšímu auditu střetu zájmu bývalého premiéra Andreje Babiše. Na Twitteru to uvedl ministr Zdeněk Nekula. Ministerstvo další postup stanoví ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF), který má na starosti vyplácení zemědělských dotací.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Článek

Zpráva je zatím v angličtině, její oficiální překlad bude teprve následovat. „Se zprávou se nyní musíme detailně seznámit, poté budeme aktivně informovat o dalším postupu ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF),“ napsal Nekula.

Prověřování je součástí takzvaného zemědělského auditu. Další část Babišova střetu zájmů řeší ministerstvo pro místní rozvoj. Jde o posouzení oprávněnosti dotací pro společnosti z koncernu Agrofert, který Babiš vložil do svěřenských fondů.

Vzhledem k tomu, že SZIF jednal s péčí řádného hospodáře a pozastavil administraci projektů, nehrozí České republice v této souvislosti žádná škoda.
SZIF

Předmětem auditu je podle SZIF celkem 29 projektů v různém stadiu administrace, tedy jak před uzavřením dohody o poskytnutí dotace, tak po uzavření dohody. „Vzhledem k tomu, že SZIF jednal s péčí řádného hospodáře a pozastavil administraci projektů, nehrozí České republice v této souvislosti žádná škoda," doplnil fond.

Zástupci ministerstva zemědělství loni v září ještě za Babišovy vlády jednali s EK o zemědělském auditu ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství před rokem uvedlo, že EK ukončila část zemědělského vyšetřování - prověřování tehdejšího ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) kvůli možnému střetu zájmů - bez sankce.

Česká republika proto podle resortu nebude vracet peníze za poskytnutí dotace pro firmu navázanou na Tomanovu rodinu. Komise tehdy věc odmítla komentovat s tím, že audit, jehož je zkoumání Tomanova případu součástí, ještě neskončil. Možný Tomanův střet zájmů se podle médií a opozice mohl týkat společnosti Agrotrade, kterou z 80 procent vlastní ministrův otec Miroslav Toman starší.

V předběžné auditní zprávě EK v nezemědělské části konstatovala, že Babiš i přes vložení Agrofertu do svěřenských fondů zůstal jako člen vlády (ministr financí a premiér) ve střetu zájmů, jelikož byl po celou dobu hlavním beneficientem veškerého zisku společnosti. Nárok na investiční evropské dotace tak podle rozhodnutí Komise neměl.

Zastavte Česku dotace, vyzývají evropští lidovci kvůli Babišovu střetu zájmů

Zahraniční

Na výsledek auditu týkajícího se zemědělských dotací, který započal už v roce 2019, se stále čekalo. Státní zemědělský intervenční do výsledku auditu nakonec pozastavil proplácení investičních dotací pro firmy patřící pod Agrofert.

SZIF v tiskové zprávě uvedl, že závěrečnou zprávu k auditu obdržel od Evropské komise (EK). V období, kterého se audit týká, byla podle fondu vyplacena pouze dotace zhruba 30 600 eur (asi 750 000 Kč) společnosti Schrom Farms, a to v době před zahájením auditu. „Žádné další dotace nebyly po zahájení auditního šetření proplaceny. SZIF u všech ostatních žádostí o dotace jejich administraci pozastavil," uvedl fond.

Nárokové dotace, které se vyplácejí automaticky podle velikosti zemědělské půdy nebo počtu hospodářských zvířat, naopak Agrofert dostává po celou dobu.

Pokusný králík z Fatry

Bývalý premiér Andrej Babiš závěry auditu od začátku odmítá s tím, že Agrofert uložil do svěřenských fondů a tím naplnil podmínku zákona o střetu zájmů. Jeho vláda proto chtěla EK žalovat u Soudního dvora EU, a to na základě „modelového“ zamítnutí proplacení žádosti pro firmu Fatra, která vyrábí plastové hračky.

Babiš nemusí zaplatit 250 tisíc za střet zájmů. Středočeský kraj podruhé pokutu zrušil

Domácí

Té stát loni ještě za Babišovy vlády proplatil dotaci 547 000 korun. Podle tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) si tak stát chtěl otestovat, zda Brusel peníze opravdu neproplatí, získat rozhodnutí o zamítnutí platby a následně zažalovat EK.

Komise loni v létě žádost o proplacení dotace zamítla, ale také kvůli dotaci odmítla Česko sankcionovat. K udělení pokuty Brusel vyzvalo Havlíčkovo ministerstvo, protože tak chtělo získat rozhodnutí napadnutelné u Soudního dvora Evropské unie. EK místo toho v případě Fatry pouze pozastavila průběžné platby, což snahu Babišovy vlády o soudní přezkum zkomplikovalo.

Na středečním jednání teď nyní kabinet nového premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodl, že Evropskou komisi za neproplacení dotací pro Fatru žalovat nebude.

Reklama

Výběr článků

Načítám