Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo

Vláda odvolala jen nezodpovědné ředitele, kteří byli někdy i na hraně zákona, říká Babiš

Vláda v demisi z vedení státních podniků odvolala jen ředitele, kteří se chovali nezodpovědně a na hraně zákona. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) tak reagoval na slova Pirátů, že jeho vláda odstraňuje z vedení firem nepohodlné lidi a dosazuje za ně ty, kteří jsou napojení na Agrofert. Piráti se kvůli tomu snaží ve Sněmovně prosadit tzv. nominační zákon, který by „personálním čistkám” podle nich zamezil.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo
Vláda odvolala jen nezodpovědné ředitele, kteří byli někdy i na hraně zákona, říká Babiš

„Tato vláda odvolala pouze ředitele, kteří se chovali nehospodárně, nezodpovědně a někdy i na hraně zákona. Měli jsme pro to vždy vážné důvody,” řekl Novinkám Andrej Babiš k varování Pirátů.

Ti v úterý odpoledne při připomenutí svého návrhu tzv. nominačního zákona změny ve vedení firem, které vláda v demisi dělá, kritizovali.

„V přímém přenosu můžeme sledovat prorůstání Agrofertu a lidí z okolí Andreje Babiše do státní správy, zároveň i odstraňování těch nepohodlných, a to premiérem v demisi bez důvěry,” zlobil se lídr Pirátů Ivan Bartoš. [celá zpráva]

„Na všechna místa vyhlašujeme transparentní výběrová řízení. To tady nikdy předtím nebylo. Řeči o prorůstání lidí z Agrofertu do státní správy jsou holý nesmysl. Osobně nemám na vládě jediného takového člověka,” doplnil Babiš.

Piráti si od navrhovaného zákona slibují zprůhlednění výběru lidí do řídících a kontrolních orgánů státních a polostátních společností. Jeho součástí by podle nich mělo být i stanovení pravidel pro vlastnickou politiku státu, který by vláda pravidelně předkládala dolní komoře.

Ačkoliv vláda dala zákonu negativní stanovisko, principiálně s ním podle Babiše problém nemá. Má ale výhrady k některým pasážím. Podle premiéra v demisi přesouvá například kompetence na Sněmovnu, ale odpovědnost nechává na vládě.

„Nominační zákon zároveň neřeší odvolávání lidí z vedeni státních firem,” doplnil Babiš.

Hnutí ANO zákon také vytvořilo, ale stáhlo ho. Podle Bartoše proto, že babišovci podpoří právě návrh Pirátů. Ten bude na další schůzi Sněmovny projednán v prvním čtení a očekává se bouřlivá debata.

Poslanci kritizovali „personální čistky”

Proti změnám ve vedení státních a polostátních firem se totiž poslanci vyslovili již dříve na mimořádné schůzi, kdy „personální čistky” Babišovy vlády kritizovali. [celá zpráva]

V řídících funkcích od nástupu Babišovy vlády skončila řada lidí. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (ANO) například odvolal generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Odvolán byl i generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Rezignaci oznámila i ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová a o odvolání z osobních důvodů požádal také ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků