Hlavní obsah
Ministr školství Robert Plaga (ANO) na pondělním jednání vlády. Foto: Jan Handrejch, Právo

Vláda definitivně rozhodla o platech učitelů. Do tarifů půjde osm procent

O tom, jak porostou příští rok platy učitelů, v pondělí definitivně rozhodla vláda. Schválila nařízení, které počítá s navýšením sumy na učitelské platy o deset procent. Osm půjde do tarifní složky, dvě procenta na odměny. Školské odbory s tím nesouhlasí a na středu vyhlásily stávku učitelů.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) na pondělním jednání vlády. Foto: Jan Handrejch, Právo
Vláda definitivně rozhodla o platech učitelů. Do tarifů půjde osm procent

Vláda o platech učitelů rozhodla v rámci nařízení o platech, které připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Vláda rozhodla. Učitelům půjde do tarifů osm procent, zbytek půjde do nadtarifní složky platů,“ sdělila Novinkám mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Školské odbory s tím nesouhlasí a požadují navýšení tarifů o deset procent. Na středu kvůli tomu vyhlásily stávku učitelů.

Stávka je nesmyslná, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga (ANO) označil stávku za nesmyslnou. „Nebyl důvod pro stávkovou pohotovost a není důvod pro stávku. Ta stávka vůbec neměla být. Nic nezmění,“ řekl při příchodu do Strakovy akademie Plaga. Dodal, že odbory pracují se špatnými čísly.

„I v dnešní prezentaci odborů se objevila čísla, která se liší v propočtu a liší se zásadně. Ta debata není o tom, jestli se učitelům přidá více nebo méně. Celá diskuze je o tom, kolik půjde do tarifů a kolik dostanou ředitelé na odměny,“ doplnil Plaga.

Podle něj je úspěch, že ministerstvo financí dalo závazek, že se platy učitelů budou o devět procent zvyšovat i v roce 2021.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků