Hlavní obsah
 

Vláda chystá brutální kampaň na podporu očkování

Ministerstvo zdravotnictví plánuje na příští týden spuštění nové kampaně na podporu zvýšení proočkovanosti proti covidu-19. Podle premiéra Andreje Babiše bude „brutální“. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek uvedl, že půjde o realistické ukázání situace v nemocnicích, které má některé spoluobčany probrat z letargie.

 
Vláda chystá brutální kampaň na podporu očkování

„Bude to kampaň, jak říká pan premiér, brutální, ale také realistická, aby lidé věděli, jak to vypadá v nemocnicích. Aby lidé věděli, jak vypadají pacienti, kteří se nenechali naočkovat a skončili na jednotkách intenzivní péče,” přiblížil podobu nové kampaně ministr Vojtěch po pátečním jednání kabinetu.

Propagační materiály či spoty se objeví jak v internetových médiích, tak v tisku, aby dosáhly i k nenaočkovaným seniorům, kteří příliš internet nevyužívají.

Vojtěch: Je třeba spoluobčany probudit z letargie

„Myslím si, že je potřeba trochu některé naše spoluobčany probudit z letargie, že to není legrace a nemoc může být velmi vážná a mít velmi vážný průběh. To chceme ukázat,” doplnil Vojtěch.

  • Ve čtvrtek podle dat ÚZIS leželo v nemocnicích 2489 pacientů, z toho 335 na JIP v těžkém stavu nebo s potřebou specializované péči, jako je připojení na plicní ventilátor nebo přístroj ECMO zajišťující mimotělní oběh.
  • Neočkovaných pacientů na JIP bylo 224, očkovaných 111.

Česko dlouhodobě bojuje s nedostatečnou proočkovaností. Politici i odborníci dlouhodobě mluví o tom, že potřebná míra proočkovanosti populace, aby došlo k výraznějšímu potlačení šíření epidemie covidu-19, je minimálně 80 procent. Proočkovanost se ale nyní pohybuje těsně pod 70 procenty.

Dokončené očkování má v Česku přes 6,1 milionu lidí. Další lidé pak mají určitou imunitu po prodělání onemocnění či jsou uprostřed očkovacího procesu po první dávce.

Zájem veřejnosti o očkování v posledních týdnech ale roste i v souvislosti se zrychlováním šířením nákazy a zvyšujícími se počty nakažených a hospitalizovaných.

Ačkoli vakcíny nemají stoprocentní účinnost, tak očkovanému výrazně snižují v případě nákazy riziko těžkého průběhu či následného úmrtí. A právě velká část pacientů s covidem ležících v nemocnicích na JIP není naočkována.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků