Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Vláda bude moci zvyšovat důchody nad rámec zákona, schválili poslanci

Sněmovna ve středu podpořila novelu zákona o důchodovém pojištění, která má kabinetu umožnit zvyšovat důchody i nad rámec zákonné valorizace. Vláda by mohla podle návrhu penze zvýšit až o 2,7 procenta. Poslanci schválili rovněž návrh, aby horníci mohli odcházet do penze o sedm let dříve.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Vláda bude moci zvyšovat důchody nad rámec zákona, schválili poslanci

Vláda původně navrhovala strop pro zvýšení 1,7 procenta, nakonec se koalice shodla na výši 2,7 procenta, což navrhl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Pro hlasovalo 138 poslanců.

V případě, že by od příštího roku byly důchody zvýšeny o 2,7 procenta, dopady na státní rozpočet by byly 4,6 miliardy korun. Penze by se tak mohly zvýšit až o 300 korun měsíčně.

„Díky schválené vládní novele zákona může nyní vláda valorizovat starobní a invalidní penze vyšším tempem. Příští rok to bude 200 Kč v průměru,” oznámil bezprostředně po schválení na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka.

Horníci půjdou do penze dříve

Poslanci následně schválili, že horníci hlubinných či uranových dolů budou moci odcházet do penze o sedm let dříve. Nárok na dřívější odchod do důchodu mají po odpracování určitého počtu směn

Ilustrační foto

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Někteří poslanci v debatě připomněli, že „invalidizace“ hrozí i řadě dalších profesí, a nebylo by proto od věci věnovat pozornost i jim.

Související témata:

Zleva ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Foto: Petr Horník, Právo

Mgr. Roman Sklenák

Foto: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky

Oba návrhy nyní posoudí Senát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků