Hlavní obsah
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová Foto: Petr Horník, Právo

Vítěze tendru na nový systém dávek vyřadili. Byl moc levný

Ministerstvo práce neuzavře smlouvu na nový informační systém pro vyplácení dávek s firmou DXC Technology, kterou loni vybralo v tendru. Úřad se společnost rozhodl vyřadit kvůli nízké ceně po přezkoumání, které po stížnosti neúspěšného uchazeče nařídil antimonopolní úřad. O výsledku informoval předseda sněmovního podvýboru pro dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti).

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová Foto: Petr Horník, Právo
Vítěze tendru na nový systém dávek vyřadili. Byl moc levný

„Ačkoliv cena tvoří polovinu hodnotícího kritéria soutěže, byla právě na tomto základě jedna ze společností vyřazena. Pokud ministerstvo práce nakonec zakázku přidělí současnému dodavateli OKSystem, zvítězí společnost s trojnásobnou cenovou nabídkou,” řekl Kolářík. Postup ministerstva označil za „minimálně nestandardní”.

Výběrové řízení na dodavatele systému dávek se konalo už dvakrát. Druhý tendr vyhlásil resort v roce 2017. Zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez DPH se rozhodl přidělit firmě DXC Technology. Námitky neúspěšného uchazeče, kterým byl s cenou 829 milionů korun OKSystem, odmítl. OKSystem se v březnu obrátil na antimonopolní úřad. Stěžoval si na nízkou cenu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky z loňského prosince zrušil a nařídil přezkoumat.

Neshody s firmou OKSystem

Poprvé začalo ministerstvo dodavatele hledat před koncem roku 2014. Tehdy stanovilo cenu 616 milionů korun. Zájem mělo sedm uchazečů, zvítězila firma OKSystem. V listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Podle tehdejších zástupců resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a OKSystem nezaručil, že vše stihne dokončit.

Firma si naopak stěžovala na nesoučinnost ministerstva a podala žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí. Soudní jednání se odročilo do září, obě strany začaly jednat o mimosoudním řešení.

Do provozu v roce 2021?

Systém pro výplatu dávek je součástí připravovaného jednotného informačního systému resortu práce. Ten měl původně fungovat už od roku 2017 a stát měl zhruba 1,5 miliardy korun. Podle nového harmonogramu by měl být plně v provozu od roku 2021. Propojení s agendami České správy sociálního zabezpečení, které zahrnují důchody či nemocenské, se ale letos odložilo ale až na rok 2022. Ucelený systém tak resort může mít až v příštím volebním období.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) opakovaně ujistila, že nový systém bude v provozu od roku 2021. Na zadání zakázky a vytvoření nového systému pro výplatu dávek má tak resort 16 měsíců. Podle Koláříka se ale dá očekávat, že by se vyřazený vítěz tendru mohl ještě odvolat stejně jako předtím neúspěšný uchazeč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků