Hlavní obsah

Vinu za stav chátrající vily Milady hází jedno ministerstvo na druhé

Squatteři, kteří v sobotu večer obsadili pražskou vybydlenou vilu Milada, chtěli svou akcí upozornit na to, že objekt, ze kterého byli v roce 2009 násilně vystěhováni, nadále chátrá. A to pravděpodobně chybou ministerstev.

Vinu za stav chátrající vily Milady hází jedno ministerstvo na druhé

Vila Milada, která stojí na pomezí Troje a Holešovic v Praze 8, byla v osmdesátých letech minulého století vymazána z katastru nemovitostí a určena k demolici. V následném restitučním sporu byl vlastníkem objektu nakonec určen Ústav pro informace ve vzdělávání.

Koncem devadesátých let nevyužívaný objekt obsadili squatteři, jejichž žádost o odkoupení vily v roce 2009 Ústav pro informace ve vzdělávání zamítl. V témže roce byla vila znovu zapsána do katastru nemovitostí a zhruba 15 lidí obývajících objekt bylo z vily vystěhováno.

Od června 2009, kdy byla Milada bezpečnostní agenturou vyklizena, vila jen chátrá.

Foto: Petr Janiš, Právo

V únoru 2010 se objevila zpráva, že ministerstvo školství připravuje bezúplatný převod vily Milada a přilehlé vily Miluška včetně pozemků na Univerzitu Karlovu.

Podle mluvčího univerzity měly být pozemky a stávající budovy využity pro matematicko-fyzikální fakultu a fakultu humanitních studií jako vysokoškolská zařízení. Dnes je však objekt v ještě horším stavu, než v jakém ho v roce 2009 squatteři opustili.

Foto: Petr Janiš, Právo

"Ústav pro informace ve vzdělávání, státní příspěvková organizace, podepsal v roce 2010 darovací smlouvu s Univerzitou Karlovou v Praze o převodu vily Milada včetně pozemků, která však podléhá schválení Ministerstva financí. K převodu na univerzitu tedy zatím bohužel nedošlo," řekl Novinkám mluvčí univerzity Václav Hájek.

Vila je dnes v příslušnosti hospodaření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ústav pro informace a vzdělávání totiž zanikl. V prosinci 2010 zažádalo ministerstvo školství, aby mohl být objekt bezplatně převeden na Univerzitu Karlovu. Pokud chce nějaká organizační složka převést někam dále bezplatně svůj majetek, musí o svolení požádat ministerstvo financí.

Squatteři a jejich příznivci s rozvinutými plakáty na Senovážném náměstí.

Foto: Jakub Mračno, Právo

Ministerstvo financí tvrdí, že žádost zamítlo a vrátilo odesílateli. „Důvodem zamítnutí bylo naprosté nedoložení k tomu potřebných dokumentů ze strany ministerstva školství. Nebyl uveden žádný konkrétní budoucí způsob využití domu, finanční krytí ani žádné další informace o provozu tohoto domu, na základě nichž by bylo možno považovat převod tohoto majetku bezúplatně do vlastnictví UK za veřejný zájem. Od té doby nebylo nijak reagováno a nic nového nám nebylo navzdory výzvě doloženo,“ řekl Novinkám mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle mluvčího UK Václava Hájka však byla doložena veškerá potřebná dokumentace.

"UK má stále velký zájem o předmětnou nemovitost a tento zájem opakovaně deklarovala. UK o využití vily dlouhodobě usiluje, předpokládá její rekonstrukci a další využití - zejména pro oblast mezinárodní mobility. Spolu s MŠMT se univerzita nyní snaží argumenty přesvědčit ministerstvo financí, že využití objektů ze strany UK má opodstatnění a je v souladu s veřejným zájmem," uvedl Hájek.

Osm squaterů na střeše vily Milada v neděli brzy ráno. Nyní jich zde je sedm.

Foto: Jiří Forman, Novinky

Podle slov mluvčího ministerstva financí se tak ale neděje. “Ve svém zamítavém rozhodnutí jsme požadovali po předkladateli žádosti její rozpracování. Tedy upřesnění budoucího využití objektu, finančního krytí rekonstrukcí a dalších podrobností. Do dnešního dne ale nebylo předkladatelem žádosti žádné doplnění předloženo," reagoval Jakob.

Squatteři chtěli víkendovou akcí na současný stav kolem vily poukázat. "Dřív tu bylo kulturní centrum, pořádaly se tu koncerty, výstavy, workshopy, přednášky. To, že nás odsud vyhnali, bylo nesmyslné, protože se s tím barákem stejně nic neděje. My bychom to tady dokázali smysluplně využít, takhle z toho bude ruina, která za pár let spadne,“ tvrdí jeden ze squatterů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků