Hlavní obsah
 

VIDEO: Vláda podpořila Gruzii a pošle jí 150 miliónů korun

Vláda uvolní 150 miliónů korun na pomoc Gruzii a uspořádá mezinárodní dárcovskou konferenci. Oznámil to ve středu premiér Mirek Topolánek (ODS). Kabinet zároveň vyjádřil podporu územní celistvosti Gruzie včetně území Jižní Osetie a Abcházie. Čeští vojáci by se podle vlády mohli podílet na mírové misi OSN v zemi.

 
VIDEO: Vláda podpořila Gruzii a pošle jí 150 miliónů korun

Vláda vyzvala všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti, Česko podle ní "podporuje územní celistvost Gruzie včetně Jižní Osetie a Abcházie". Podle vlády ruská invaze do Gruzie porušuje mezinárodní právo a je nepřijatelná.

Kabinet ve svém prohlášení vyzval Rusko k urychlénemu stažení. Vláda také podpořila integraci Gruzie do evropských a transatlantických struktur.

"Není konkrétní plán na uspořádání té konference,“ uvedl premiér s tím, že Česko jako budoucí předsednická země EU hodlá vystupovat na pomoc celému kavkazskému regionu.

S návrhem poskytnout Gruzii 150 miliónů korun přišel v úterý v Bruselu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg po jednání tzv. předsednického tria EU (Francie, ČR a Švédsko) s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Členové vlády návrh schválili jednomyslně, peníze půjdou na zničenou infrastrukturu.

Prohlášení vlády ČR k situaci v Gruzii
Vláda ČR považuje stávající situaci v Gruzii za velmi vážnou a vyzývá všechny strany konfliktu k maximální zdrženlivosti. ČR podporuje nezávislost, suverenitu a územní celistvost Gruzie včetně Jižní Osetie a Abcházie. Pokračující ruská vojenská invaze do Gruzie porušující mezinárodní právo je nepřijatelná.
Vláda ČR podpořila závěry ministerské Rady EU ze dne 13. 8. 2008 a v souladu s plánem prezidenta Sarkozyho vyzývá Ruskou federaci k urychlenému stažení vojenských sil z Gruzie. Vláda podporuje vyslání mezinárodní mise na základě mezinárodního mandátu za účelem obnovy a udržení míru v Gruzii. Taková mise musí být složena ze třetích zemí a Česká republika je připravena se do takové mise zapojit.
Vláda ČR podporuje demokraticky zvolené ústavní činitele Gruzie a podporuje integrační úsilí země do evropských a transatlantických struktur. Vzhledem k situaci zdůrazňuje význam rozhodnutí spojenců o vytvoření Komise NATO - Gruzie, potvrzení závěrů Bukurešťského summitu NATO a schválení souboru opatření na okamžitou pomoc Gruzii.
Vzhledem k vážné humanitární situaci v Gruzii vláda rozhodla o vyčlenění 150 mil. Kč na ekonomickou obnovu válkou zničené infrastruktury Gruzie. Ve spolupráci s dalšími zeměmi bude ČR prosazovat uspořádání mezinárodní dárcovské konference a následné vytvoření mezinárodního mechanismu na pomoc Gruzii.

Topolánek se pře s Klausem o vinu za konflikt na Kavkaze

Předseda vlády Topolánek nemůže najít společnou řeč s prezidentem Klausem ohledně odpovědnosti za konflikt. Zatímco podle Klause nese rozhodující díl viny Tbilisi, Topolánek tvrdí, že Gruzie reagovala na předem připravenou ruskou provokaci.

Prezident v úterní Mladé frontě Dnes za rozpoutání konfliktu kritizoval Gruzii. V textu dal vinu za válku gruzínským politikům. "V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální," napsal Klaus.

Anketa
Souhlasíte s pomocí 150 miliónů Kč Gruzii?
Ano
16.3 %
Ne
83.7 %
Celkem hlasovalo 13727 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků