Hlavní obsah
Novináři si v rekonstruovaném jednacím sále Sněmovny vyzkoušeli i hlasování. Foto: Lukáš Táborský, Právo

VIDEO: Konec výmluv, poslanci mají nové hlasovací zařízení

Již příští týden budou poslanci na schůzi Sněmovny hlasovat pomocí nového hlasovacího zařízení. Jeho výměna spolu s dalšími technickými úpravami jednacího sálu vyšla na šest miliónů korun. Vzduch v sále bude chladit i nová klimatizace, jejíž výměna stála 14 miliónů. Zařízení a rekonstruované prostory ve čtvrtek novinářům představil předseda Sněmovny Miloslav Vlček.

Novináři si v rekonstruovaném jednacím sále Sněmovny vyzkoušeli i hlasování. Foto: Lukáš Táborský, Právo
VIDEO: Konec výmluv, poslanci mají nové hlasovací zařízení

Už ve středu testovali hlasovací zařízení zaměstnanci Sněmovny. Zkouška podle Vlčka dopadla dobře. Dnes tuto šanci dostaly zhruba dvě desítky novinářů, kteří zasedli do lavic a zkusili si třikrát hlasovat. Podobně jako při opravdových schůzích ani dnes se to neobešlo bez zpochybnění hlasování i technických problémů.

Novináři si v rekonstruovaném jednacím sále Sněmovny vyzkoušeli i hlasování.foto: Právo/Lukáš Táborský

"Já jsem spokojen, i když byly nějaké problémy, ale to je nová technika, která se zkouší," řekl novinářům Vlček. Jak dodal, je optimista a věří, že příští týden na schůzi už zařízení bude fungovat.

.: Poslanecké hlasovací zařízení.foto: Právo/Lukáš Táborský

Nové tabule přinesou víc informací. Budou například zobrazovat výsledky hlasování například podle klubů, pořadí projednávaných bodů, jejich přesnější popis, pořadí přihlášených poslanců nebo jména interpelujících a interpelovaných.

Při hlasování bude podle Vlčka ihned vidět, který z poslanců hlasoval chybně. Zpochybňování hlasování bylo podle něj součástí obstrukcí práce Sněmovny, například v situacích, kdy některé ze stran chyběli poslanci. "To asi těžko odbouráme," povzdechl si.

.: Šéf poslanců Miloslav Vlček v rekonstruovaném jednacím sále Sněmovny.foto: Právo/Lukáš Táborský

Hlasovací zařízení vydrželo 15 let

Hlasovací zařízení nebylo vždy samozřejmou součástí poslanecké práce. Poprvé se ve Sněmovně objevilo teprve před 15 lety, v září 1993. Dodala ho americká firma Daktronics a stálo 247 000 dolarů, v tehdejším kurzu to bylo asi 7,2 miliónu korun. Do té doby se hlasovalo zdviháním ruky a hlasy sčítaly pověřené skrutátorky.

Na plénu Sněmovny se tento způsob používá zřídka, letos na něj přišla řada při prezidentské volbě, která se odehrála na Hradě, a při srpnové mimořádné schůzi, kdy hlasovací zařízení ještě nefungovalo.

.: Karta pro hlasování ve Sněmovně.foto: Právo/Lukáš Táborský

Kromě jednacího sálu se letos upravovaly i zasedací místnosti v přízemí a zastřešuje se atrium, kde mají do konce října vzniknout nové prostory pro novináře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků