Hlavní obsah

VIDEO: Klaus skončil s ODS, stranu rozladil i rozplakal

Václav Klaus se v sobotu na kongresu ODS vzdal titulu čestného předsedy strany. Odůvodnil to přeměnou ODS z pravicové ve středovou stranu. Prohlásil, že nechce stát ODS v cestě. Jeho rozhodnutí některé z přítomných členů ODS dokonce rozplakalo, většina z nich ale byla rozladěna.

VIDEO: Klaus skončil s ODS, stranu rozladil i rozplakal

Klaus začal svůj proslov konstatováním, že už delší dobu má problém identifikovat se s řadou postojů, které strana či její vedení zastává.

"Tato politika není tou, se kterou jsem ODS zakládal a dlouhá léta vedl," prohlásil Klaus s tím, že z ODS se stává spíš strana lobbistických zájmů, než idejí.

"Rozhodl jsem se poděkovat vám za titul čestného předsedy a tohoto titulu se dnes na tomto místě definitivně vzdát," pronesl poté prezident.

Klaus: Je to vstřícné gesto

"Považuji to vůči ODS za gesto vstřícné. Neberte prosím toto mé rozhodnutí jako projev nevraživosti či nekonstruktivnosti," prohlásil s tím, že si uvědomuj, že mu ODS pomohla do funkce prezidenta republiky.

"Stejně tak dobře víte vy, že já se nezměním a že se i nadále budu řídit myšlenkami, které ode mne již dlouho znáte, myšlenkami, které jsem se snažil do ODS přinášet a jimž jsem se v ODS i díky mnohým z vás naučil," řekl Klaus

"Dovolte mi, abych z tohoto místa naposledy řekl: děkuji vám za pozornost a děkuji za těch společně prožitých téměř 18 let," uzavřel Klaus.

:. Václav Klaus při projevu na kongresu ODSfoto: Právo/Milan Malíček

Klausovo vystoupení vzbudilo hněv i pláč

Klaus po svém vystoupení nechtěl novinářům už nic říci s odkazem, že vše potřebné řekl. K samotnému kongresu se vyjádří až po jeho skončení.

"To, že se s námi rozešel svým způsobem ve zlém, že neděláme to, co si přeje, mne rozladilo,“ řekl Právu předseda Senátu Přemysl Sobotka. "Málokdo odhodí své dítko takovýmto způsopbem, dodal Sobotka.

"Mně to připadá jako reakce staršího tatíčka, kterému se dítko nevyvinulo podle jeho představ, takže uraženě práská dveřmi. Čekal bych větší noblesu,“ řekl Právu vicepremiér Alexandr Vondra.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek doufá, že Klausovo vystoupení bylo jen aktem zhrzené ješitnosti, nikoliv aktem destruktivním. "To by mě mrzelo ještě dvakrát tolik,“ řekl.

"Myslím si, že jsme mu měli stát po těch letech za to, aby si dal čas ve svém projevu a aby nám konkrétně vysvětlil, kde má pocit, že se odchylujeme od zásad, na kterých jsme ODS postavili," řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. "To mě na něm mrzí, protože v dvouminutovém projevu takovým způsobem nad celou touto etapou uzavřít takto knihu, myslím si, že si to nezaslouží ani on, ani my,“ prohlásil Gandalovič.

Bývalý hejtman libereckého kraje Petr Skokan měl zalité oči slzami. "Je mi z toho těžko," řekl roztřeseným hlasem. Vadilo mu, že jako jediný při příchodu Klause na kongres ho ve foyer uvítal. Klaus totiž téměř tři čtvrtě hodiny čekal v hotelu Clarion v přilehlém salónku, než vstoupil do jednacího sálu. "Je to projev velké neúcty,“ komentoval to Skokan.

Proslov prezidenta Václava Klause na kongresu ODS

Již delší je pro mne nemalým problémem identifikovat se s celou řadou postojů, které Občanská demokratická strana, nebo snad přesněji její vedení zastává. Záměrně říkám delší dobu, určitě nejde o necelé poslední dva měsíce. Nejde o období od oněch pro ODS tak katastrofálně prohraných krajských a senátních voleb.

Nakolik si současné směřování ODS přeje či nepřeje její členská základna a nakolik to pro ODS je či bude dobré nebo špatné, nevím. Hodnotit to nechci a nebudu. To mně nepřísluší, tomu se, předpokládám, bude věnovat váš kongres.

Jedno ale vím zcela jistě. Tato politika není tou, se kterou jsem ODS zakládal a dlouhá léta vedl. Abych probíhající přeměně ODS ze strany pravicové a občanské ve stranu politického středu a stranu spíše lobbistických zájmů než idejí nestál v cestě, rozhodl jsem se poděkovat vám za titul čestného předsedy a tohoto titulu se dnes na tomto místě definitivně vzdát.

Bylo to zejména v posledním období přítěží pro vás, ale i pro mne. Považuji to vůči ODS za gesto vstřícné. Neberte prosím toto mé rozhodnutí jako projev nevraživosti či nekonstruktivnosti. Dobře vím, že někteří z vás výrazně přispěli k mému zvolení prezidentem republiky. Stejně tak dobře víte vy, že já se nezměním a že se i nadále budu řídit myšlenkami, které ode mne již dlouho znáte, myšlenkami, které jsem se snažil do ODS přinášet a jimž jsem se v ODS i díky mnohým z vás naučil.

Přeji vašemu jednání úspěch, i když vím, že to vyžaduje udělat něco zásadního. Je jen na vás, abyste si zvolili další cestu tak, aby to bylo ku prospěchu ne jen Občanské demokratické straně, ale i České republice.

Dovolte mi, abych z tohoto místa naposledy řekl: děkuji vám za pozornost a děkuji za těch společně prožitých téměř 18 let.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků