Hlavní obsah
Čarodějnický rej a pálení čarodějnic v Nechanicích na Hradecku. Foto: David Taneček, ČTK

Víc než stovka požárů, popáleniny a otravy alkoholem. To je bilance pálení čarodějnic v Česku

Třikrát častěji vyjížděli v pondělí hasiči k požárům, které vznikly během tradičního pálení čarodějnic. Řešili 136 požárů, což je trojnásobek případů proti běžným dnům. Dlouhodobý denní průměr je 47. Zvýšený počet výjezdů zaznamenali také záchranáři. Například ve střeních Čechách evidují 16 zraněných. Buď se popálili, nebo se přiotrávili alkoholem, uvedla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Čarodějnický rej a pálení čarodějnic v Nechanicích na Hradecku. Foto: David Taneček, ČTK
Víc než stovka požárů, popáleniny a otravy alkoholem. To je bilance pálení čarodějnic v Česku

„Ve srovnání s předchozím rokem byla letošní noc  na 1. května pro zasahující hasiče výrazně rušnější kvůli suchému počasí, vysokým denním teplotám a silnému větru s nárazy až kolem 20 metrů za sekundu," uvedla mluvčí hasičů Nicole  Zaoralová.

Meteorologové v neděli vydali pro většinu ČR výstrahu na zvýšené riziko požárů a silný vítr. Pražský magistrát kvůli tomu v pondělí odpoledne vyhlásil až do odvolání zákaz rozdělávání ohňů. Přesto Praha patřila ve statistikách k místům, kde hasiči vyjížděli nejčastěji.

Pálení čarodějnic pod dohledem hasičů v Nechanicích na Hradecku

Foto: David Taneček, ČTK

S největším počtem požárů se potýkali hasiči nejen v Praze, ale také ve Středočeském i Moravskoslezském kraji. „Naopak nejklidnější noc měli hasiči v Karlovarském a Olomouckém kraji," uvedla Zaoralová.

Škoda činí přes 62 miliónů korun, z toho na 60 miliónů korun byla zatím vyčíslena škoda, kterou způsobil požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy.

Rušno měli na záchrance

Ve středních Čechách registrovali zvýšený počet výjezdů i záchranáři. Na letošní pálení čarodějnic doplatilo 16 lidí. V šesti případech se popálili, zbytek tvořili lidé zranění pádem či podnapilí. Záchranáři zaznamenali během filipojakubské noci 164 výjezdů.

Zdravotníci například ošetřovali muže, který do skomírajícího ohně nalil benzin. Utrpěl popáleniny druhého stupně zhruba na 30 procentech povrchu těla a skončil ve vinohradské nemocnici. Posádky vyjely k 19 podnapilým, mezi nimiž byli i nezletilí.

Klid byl na jihu Čech

Extrémně klidnou filipojakubskou noc mají za sebou hasiči v Jihočeském i Pardubickém kraji, kde v průběhu noci nevyjeli k žádné události přímo spojené s pálením čarodějnic.

Na jihu Čech si ale připsali první "čarodějnický" zásah už v neděli večer, kdy v Dolním Třeboníně likvidovali požár vatry připravené na pálení čarodějnic. Stejná situace se stala ve Žďárkách na Náchodsku, kde začala připravená hranice neplánovaně hořet pár minut po pondělní půlnoci.

Počet požárů poslední dubnový den za posledních deset let
Rok
2009
20102011
2012
1013
2014
2015
2016
2017
2018
Počet požárů 30. 4.
109
104
77
154
88
54
67
120
81
136
Zdroj: Hasiči
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků