Hlavní obsah
Vybíjení chovu nakaženého ptačí chřipkou. Foto: Pavel Orholz, Právo

Veterináři budou vybíjet 17 tisíc kachen v jižních Čechách

Veterináři potvrdili v úterý dvě nová ohniska ptačí chřipky v jižních Čechách. Jedno z nich je v komerčním chovu kachen ve Vlachově Březí na Prachaticku. Ve středu se tam začne vybíjet 17 tisíc ptáků. Druhé ohnisko je v malochovu se 40 ptáky v Ledenicích na Českobudějovicku, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

Vybíjení chovu nakaženého ptačí chřipkou. Foto: Pavel Orholz, Právo
Veterináři budou vybíjet 17 tisíc kachen v jižních Čechách

V Jihočeském kraji je tak v chovech již šest ohnisek nemoci, v celé České republice jich je  15. Zatím bylo v Česku vybito zhruba 20 tisíc ptáků, tedy jen asi o 3000 víc, než je v novém ohnisku na Prachaticku.

Ve Vlachově Březí nahlásil chovatel velký úhyn dvoutýdenních kachňat. V Ledenicích pak uhynuly dvě slepice, několik dalších mělo typické klinické příznaky chřipky. "V případě obou chovů vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo ptačí chřipku H5," řekl Pejchal.

Naprostá většina ohnisek byla dosud nalezena v malochovech. Výjimkou byl velkochov v Řitovízi u Blatné na Strakonicku, kam se virus zřejmě dostal z podestýlkové slámy, kterou asi kontaminovaly divoké kachny. Firma přišla vybitím 6500 kachen přibližně o 20 tun masa.

V úterý ráno veterináři také informovali o prvním ohnisku v Ústeckém kraji v Bílencích na Chomutovsku, kde museli zlikvidovat 400 ptáků.

Ptačí chřipka je rozšířena ve více než 20 evropských státech včetně sousedního Slovenska. Počet ohnisek v Evropě se blíží 600, nejpostiženějšími státy jsou Maďarsko s 231 ohnisky a Francie se 177 ohnisky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků