Hlavní obsah
Obec Lidečko v zimě. Foto: Obec Lidečko, Novinky

Vesnicí roku je Lidečko na Vsetínsku

Letošní Vesnicí roku se stala obec Lidečko na Vsetínsku. Za pořadatele soutěže to v pondělí při slavnostním vyhlášení výsledků oznámil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Do 14. ročníku celostátní soutěže se přihlásilo celkem 309 obcí z celé České republiky. Druhé místo patří obci Pikárec z okresu Žďár nad Sázavou, za ní se na třetí příčce umístila obec Malenice ze Strakonicka.

Obec Lidečko v zimě. Foto: Obec Lidečko, Novinky
Vesnicí roku je Lidečko na Vsetínsku

Soutěž je určena obcím, které mají vlastní program obnovy vesnice. Má povzbudit venkovské obyvatele k aktivní účasti na rozvoji místa, v němž žijí. Obcím umožňuje předvést, co se jim podařilo. Celostátní vítěz je vybírán z obcí, které uspěly v krajských kolech. Kromě diplomů a dalších ocenění získávají nejúspěšnější obce také finanční přilepšení.

Obec Lidečko dostává od ministerstva pro místní rozvoj miliónovou dotaci z programu obnovy venkova. V pořadí druhý Pikárec smí čerpat 900 tisíc korun, odměna za třetí místo pro Malenice je o 100 tisíc korun menší. Další oceněné obce v krajích mají nárok na statisícové částky.

foto: Mapy.cz/Ondřej Lazar Krynek
Soutěže se mohly zúčastnit všechny obce vesnického charakteru s maximálně 5250 obyvateli.

Obec postoupila do celoevropské soutěže

Lidečko díky svému vítězství postupuje do evropské soutěže Evropská cena za rozvoj venkova a obnovu vesnice, kterou pořádá Evropská pracovní společnost pro rozvoj venkova a obnovu vesnice.

Jejími členy jsou převážně země střední Evropy - německy mluvící státy, ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Slovinsko. Evropská cena je udělována vždy jednou za dva roky a v roce 2009 bude vyhlášena již pojedenácté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků