Hlavní obsah

Veseckou brání oba vrchní státní zástupci

Za Renatu Veseckou se v neděli postavili druzí dva nejvýše postavení státní zástupci v zemi. Vrchní státní zástupkyně v Olomouci Milena Hojovcová a vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula veřejně vyzvali všechny státní zástupce, aby nepodléhali útokům údajných nátlakových skupin a spolků na soustavu státního zastupitelství.

Veseckou brání oba vrchní státní zástupci

Reagovali tak na prohlášení Unie státních zástupců a Soudcovské unie, které shodně v uplynulém týdnu vybídly Veseckou, aby zvážila své setrvání ve funkci nejvyšší státní zástupkyně. Dokument zaslali i novinářům.

"Je třeba si zachovat naprostou odolnost proti různým evidentně účelově motivovaným požadavkům, jakožto i proti výzvám k odstupování z funkcí vedoucích státních zástupců bez zákonných důvodů a racionálních příčin,“ uvádí se v dokumentu, pod kterým jsou podepsaní oba vrchní státní zástupci. Ti se přitom dostali na své posty právě pod vedením Vesecké.

"Situaci shledávají za vážnou a ohrožení nezávislosti státních zástupců za reálné,“ podotkla v neděli mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

"Položme si vážnou otázku, komu pokusy o destabilizaci fungujícího orgánů činného v trestním řízení prospívají?“ píše se dále v prohlášení.

Na Veseckou se snesla první velká kritika zpochybňující její nezávislost při postupu Nejvyššího státního zastupitelství v kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Odpůrci odejmutí věci původnímu žalobci pak většinou byli přeřazeni na jinou práci. Zatím posledním případem je nedávné odvolání Adama Bašného z pozice šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků