Hlavní obsah
Václav Kolaja Foto: Ministerstvo zahraničních věcí , ČTK

Velvyslancem ve Vatikánu bude diplomat Kolaja

Českým velvyslancem ve Vatikánu se stane Václav Kolaja. Vatikán mu udělil takzvaný agrément, tedy souhlas. Ve funkci nahradí Pavla Vošalíka. Informaci serveru Aktuálně.cz v úterý potvrdila Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničních věcí. Do země by měl odcestovat na začátku května, pověřovací listiny poté předá papeži Františkovi.

Václav Kolaja Foto: Ministerstvo zahraničních věcí , ČTK
Velvyslancem ve Vatikánu bude diplomat Kolaja

Kolaja do konce roku 2017 působil za KDU-ČSL jako politický náměstek na ministerstvu zahraničních věcí. Vystudovaný historik předtím v Černínském paláci zastával pozici kybernetického koordinátora.

Na ministerstvu pracuje 22 let a postupně působil na zastupitelských úřadech v Londýně, ve Washingtonu a na stálém zastoupení ČR při EU. V roce 2009, kdy Česko předsedalo Evropské unii, vedl pracovní skupinu Rady pro všeobecné záležitosti a koordinoval vztahy s Evropským parlamentem.

Vošalík na pozici ambasadora ve Vatikánu působil téměř deset let. Dlouhou dobu byl za jeho pravděpodobného nástupce považován bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, kterého prosazoval prezident Miloš Zeman. Jeho nominace ale spadla pod stůl kvůli aféře s kompromitujícím videem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků