Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Foto: Petr Horník, Právo

Vedení ODS křičelo na Pospíšila, tlačí na jeho odchod

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil se ve čtvrtek od svých stranických kolegů z grémia, nejužšího vedení ODS včetně premiéra Petra Nečase, dozvěděl, že jeho politika na ministerstvu je neudržitelná. A s tím i jeho pozice ve vládě. Právu to nezávisle na sobě potvrdili dva účastníci jednání.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Foto: Petr Horník, Právo
Vedení ODS křičelo na Pospíšila, tlačí na jeho odchod

Grémium bylo, jak uvedl zdroj Práva, dramatické. Hustá atmosféra se dala krájet. Členové vedení měli na Pospíšila i hlasitě křičet.

„Pan premiér byl skutečně rozzuřený. Na ministra Pospíšila křičeli snad všichni a hlasitě ho kritizovali kvůli kauze pražského vrchního žalobce Vlastimila Rampuly. Padlo, že se to vše zbytečně medializuje a že současně nejde rozdělovat státní zástupce na hodné a zlé,“ řekl Právu zdroj.

„Pak zaznělo, že Pospíšil končí. V pondělí se kvůli tomu má uskutečnit schůzka, kde se rozhodne, kdo ministra nahradí,“ řekl Právu účastník jednání.

Další přímý účastník čtvrtečního jednání špiček ODS pak tyto informace Práva potvrdil. Na Pospíšilovo konto uvedl: „Tahle šílená hra už nemůže dál pokračovat. Musí se to řešit.“

Pospíšil ve čtvrtek Právu řekl: „K tomu, co bylo na grémiu, se nebudu už z principu vyjadřovat. Mohu říct pouze to, že žádná úvaha o tom, že bych měl skončit, případně kdy, tam nepadla.“

Peake o funkci nestojí

V souvislosti s případným odchodem Pospíšila ze spravedlnosti se spekuluje o příchodu Karolíny Peake z Věcí veřejných.

Ta však podle informací Práva o Ministerstvo spravedlnosti nemá zájem, byť její strana o tento post stojí. Véčka přitom s výjimkou Peake nemají pro současný Pospíšilův resort vhodné lidi.

Nečas už před časem kritizoval Pospíšilovo rozhodnutí odvolat Rampulu. Když jej zpět do čela vrchního státního zastupitelství vrátil pražský městský soud, Nečas na adresu Ministra spravedlnosti prostřednictvím tiskového oddělení vlády vzkázal: „Předseda vlády konstatuje, že je již rok trvající krizí na Vrchním státním zastupitelství v Praze vážně znepokojen.“

Anketa
Měl by ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odstoupit?
Ano, měl jednat striktně v souladu se zákonem.
14.7 %
Ne, nikomu nevznikla újma.
85.3 %
Celkem hlasovalo 21498 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků