Hlavní obsah
Václav Pačes Foto: Petr Hloušek, Právo

Vědce Pačese vzali do dozorčí rady ČEZ

Bývalý šéf Akademie věd Václav Pačes byl v úterý přibrán do dozorčí rady elektrárenské společnosti ČEZ. Její dosavadní místopředseda Ivo Foltýn na svou funkci rezignoval. Následně bude ministerstvem financí vyslán do dozorčí rady státem vlastněného přepravce ropy MERO ČR. Sdělil to mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Václav Pačes Foto: Petr Hloušek, Právo
Vědce Pačese vzali do dozorčí rady ČEZ

"S ohledem na nutnost většího zapojení odborníků z akademické sféry si vážím toho, že pan profesor Pačes mou nabídku přijal. Ivo Foltýn, absolvent University of Chicago, je zkušený a schopný ekonom, ministerstvo financí chce posílit hospodářskou kontrolu státu ve strategickém petrochemickém podniku," komentoval změny ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Pačes vystudoval biochemii na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Později se stal aspirantem v Ústavu organické chemie a biochemie tehdejší Československé akademie věd. V 80. letech byla jeho vědecká skupina jednou z prvních, která dokončila přečtení úplné dědičné informace bakteriálního viru.

Uznávaný vědec byl v letech 2005 až 2009 předsedou Akademie věd. Stál také v čele takzvané "Pačesovy komise", která posuzovala energetické potřeby země do budoucna. Pačesovo jméno se v minulosti objevovalo i mezi osobnostmi vhodnými pro funkci premiéra úřednické vlády nebo mezi prezidentskými kandidáty.
Foltýn se místopředsedou dozorčí rady ČEZ stal v červenci 2011, nominovala jej vládní TOP 09. Nahradil zesnulého Eduarda Janotu.

Předsedou dozorčí rady ČEZ je bývalý generální ředitel firmy Martin Roman.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků