Hlavní obsah
Okolí muničního areálu ve Vrběticích Foto: Jiří Růžička, Právo

Ve vrbětickém muničním areálu byl třetí noc klid

Z areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, se třetí noc za sebou neozval neřízený výbuch. Zatím poslední náhodná detonace byla zaznamenána v pátek večer. Pyrotechnici v průběhu dne rozhodnou o dalším postupu, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Okolí muničního areálu ve Vrběticích Foto: Jiří Růžička, Právo
Ve vrbětickém muničním areálu byl třetí noc klid

Předpokládá se, že než se pyrotechnici pustí do opětovné dekontaminace komunikací a okolí budov v areálu, stanoví nejprve opět bezpečnostní lhůtu bez neřízených výbuchů.

Podobně tomu bylo po první explozi muničního skladu v polovině října, kdy se čekalo týden. V neděli 30. listopadu pyrotechnici ukončili čištění areálu a prohlásili jej za připravený k odvozu asi 7000 tun munice.

Mezi muničními sklady běžně trénovaly závodní vozy, dozvěděl se premiér

Video: Aleš Fuksa, Právo

Výbuch ve středu 3. prosince vrátil vše na začátek. Exploze muničního skladu číslo 12 s téměř třinácti tunami výbušnin připravila horké chvilky obyvatelům okolních obcí, které znovu čekala evakuace, ale především samotným pyrotechnikům, kteří ze střechy blízkého objektu v sobotu odstraňovali nebezpečný dělostřelecký granát odhozený ze skladu. [celá zpráva]

Čtyřicetikilový granát uvízlý ve střeše vrbětického skladu číslo 11. Nacházel se pod pod izolací a byl zavěšen na kovových výztuhách.

Foto: Policie ČR

Sklad číslo 16, který s asi pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12 si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní okruh, který střeží policisté i armáda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků