Hlavní obsah
Tropické teploty a slabé srážky mají za následek také klesající hladiny českých řek. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Ve Strážnici bylo 36,5 stupně, teplotní rekordy padly na desítkách míst

V České republice v pátek padly teplotní rekordy na desítkách míst, nejvíc - 36,5 stupně - naměřili ve Strážnici na Hodonínsku, jen o dvě desetiny stupně Celsia méně bylo k 17:00 v Dyjákovicích na Znojemsku. Ani na jedné z těchto stanic to ale nebyl teplotní rekord, ty však dnes padly na 31 stanicích ze 138, které jsou aktuálně k dispozici a měří 30 a víc let. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.

Tropické teploty a slabé srážky mají za následek také klesající hladiny českých řek. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Ve Strážnici bylo 36,5 stupně, teplotní rekordy padly na desítkách míst

Meteorologové v pátek rozšířili a zvýšili stupeň varování před velmi vysokými teplotami v Česku. Podle jejich zpřesněné výstrahy vysoký stupeň nebezpečí veder hrozí v sobotu na téměř celém území republiky, nejvyšší teploty mohou vyšplhat až k 37 stupňům Celsia. Na jihu a východě Moravy zůstanou i v neděli.

Současně se budou od pátečního odpoledne až do nedělního večera vyskytovat silné bouřky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Teplotní rekord padl v pátek například v jihomoravském Brodě nad Dyjí, kde bylo 36,2 °C, což je o dvě desetiny víc než dosud platné maximum z roku 2007. Nad 36 stupňů teplota vyšplhala i ve Staňkově v Plzeňském kraji, kde bylo 36,1, o osm desetin stupně víc než byla dosud platná rekordní hodnota pro tento den z roku 1976.

Ve středních Čechách dnes padly tři teplotní rekordy, a to v Příbrami, Průhonicích a Ondřejově. V Příbrami meteorologové naměřili 35,9 stupně, což je o jeden a půl stupně více než byl rekord z roku 2007. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.

V Průhonicích u Prahy byl překonán rekord z roku 2010, který byl 32,3 stupně Celsia o 2,3 stupně. Na stanici v Ondřejově bylo naměřeno 33,5 stupně, což je o tři desetiny stupně více než bylo maximum naměřené v roce 2007.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků