Hlavní obsah
 

Válek: Nikdo se nemusí bát sankcí kvůli vyhlášce o očkování proti covidu

Nikdo se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nemusí bát sankcí vyplývajících z vyhlášky kvůli povinnému očkování proti covidu-19. Její platnost vláda zruší, bude upravena. Ministr to řekl v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády.

 
Válek: Nikdo se nemusí bát sankcí kvůli vyhlášce o očkování proti covidu

„Do konce ledna proběhne diskuse na vládě, jaká má být verze té vyhlášky. Do půlky února předložíme tu vyhlášku novelizovanou, aby byla v jiném znění a reflektovala omikron,” uvedl Válek.

Už teď podle něj zhruba ví, jaké změny v ní musí nastat. „A platnost této vyhlášky zrušíme,” dodal.

V březnu či dubnu pak chce představit nový systém, který by nastavil standardizovanou péči a pravidelné očkování proti covidu-19 podobné každoročnímu očkování proti chřipce.

Podle stávajícího znění již platné vyhlášky by museli mít dokončené očkování do konce února lidé nad 60 let a vybrané profese jako zdravotníci, policisté nebo hasiči. Při odstupu 21 dní mezi dávkami vakcíny by první museli dostat nejpozději v prvním únorovém týdnu.

„Můžu ujistit každého, že v žádném případě se nemusí bát sankcí, které by vyplývaly z této vyhlášky,” doplnil ministr. Už dříve uvedl, že nesouhlasí s povinností nařízenou podle věku a pro profese chtěl nechat rozhodnout jejich zástupce.

Podle Válka bude vyhláška reagovat i na nové vakcíny. „Doufám, že po příští vládě podám jasnou informaci na tiskové konferenci, jak se lidé budou moci předregistrovat k očkování tou novou vakcínou,” řekl.

Válek neřekl, o jakou vakcínu jde. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale před svým odchodem avizoval, že v lednu dorazí vakcíny Novavax, jejichž část se vyrábí i v Česku.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09)

Foto: Ondřej Deml, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků