Hlavní obsah
Pietní akt k 80. výročí bitvy o Anglii. Na snímku (uprostřed) veterán RAF Tomáš Lom Foto: Petr Horník, Právo

Válečný veterán Lom vrátil Zemanovi pamětní list

Válečný veterán Tomáš Lom vrátil prezidentu Miloši Zemanovi pamětní list k výročí osvobození Československa. Zeman se podle něj chová vlastizrádně ve prospěch protivníků České republiky. Lom to uvedl na Facebooku.

Pietní akt k 80. výročí bitvy o Anglii. Na snímku (uprostřed) veterán RAF Tomáš Lom Foto: Petr Horník, Právo
Válečný veterán Lom vrátil Zemanovi pamětní list

„Domnívám se, že vzhledem k Vašim stále zjevnějším aktivitám, jež se mi jeví jako vlastizrádné ve prospěch systémových protivníků České republiky, je protismyslné, abyste právě Vy rozesílal Pamětní listy 'k výročí osvobození Československa' lidem, kteří za vlast nasazovali život. Proto jej ani já nemohu přijmout,” napsal na sociální síť. O vrácení listu informoval server Idnes.cz.

Ovčáček následně ČTK sdělil, že pamětní list je vyjádřením úcty prezidenta veteránům. „Pan Lom panu prezidentovi křivdí,” uvedl.

Včera jsem koupil poštovní známku A a List vrátil.

Zveřejnil(a) Tomáš Lom dne Úterý 8. prosince 2020

Lom zároveň zveřejnil samotný pamětní list a průvodní dopis od prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Pamětní list je datován k letošnímu 8. květnu.

Jste vzorem pro lidi bojující s pandemií 

Píše se v něm, že Lom je vzorem pro ty, kteří v současné době bojují s pandemií. „Vzorem pro všechny bojující v čase pandemie jste Vy, který jste se nebál podstoupit obrovské riziko v době německé nacistické okupace,” uvedl.

„Prezident republiky Miloš Zeman cítí velkou vděčnost za Vaše statečné činy, a proto se rozhodl udělit Vám Pamětní list k 75. výročí osvobození Československa,” dodal kancléř.

Lom je jedním z posledních československých příslušníků RAF (Royal Air Force, Královské letectvo). Za druhé světové války sloužil u 311. bombardovací perutě. Vzhledem ke svému mládí se do bojů zapojil až na konci války.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků