Hlavní obsah

Václav Havel oslavil 75. narozeniny

Exprezident Václav Havel v sobotu večer v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích slavil své 75. narozeniny. Oslavu uspořádali jeho přátelé. Součástí byla i hudební produkce.

Václav Havel oslavil 75. narozeniny

Okolo 19. hodiny na oslavu přijeli manželé Havlovi, každý v jiném autě. Václav Havel do domu proklouzl zadním vchodem, a nebyl tak spatřen novináři. Manželka Dagmar přijela v autě se svou matkou.

Bávalý polský disident a publicista Adam Michnik (uprostřed) na oslavě 75. narozenin bývalého českého prezidenta Václava Havla

Foto: Pajer Alan, ČTK

Do Centra současného umění DOX gratulanti přinesli také spoustu dárků, například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová mu darovala starožitný americký kompas vyvedený ve zlaté barvě.

K pozoruhodným dárkům patřila také slivovice, kterou v roce 1973 vlastnoručně vypálil a v sobotu Havlovi přinesl proslulý cestovatel Miroslav Zikmund. K ní přidal dráp ze lvice - prý proti současným "predátorům". Častým darem bylo také pravé šampaňské.

Zleva sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková, bývalý president Václav Havel a bývalá americká ministryně zahraničních věcí Madeine Albrightová.

Foto: Pajer Alan, ČTK

Soukromá oslava začala krátkými proslovy Havlovy manželky Dagmar, Albrightové a podnikatele Zdeňka Bakaly, který je spoluorganizátorem narozeninového večírku.

"My jsme byli opravdu hrdí na to, že Václav Havel byl zvolen prezidentem republiky. Je jeden z mých nejlepších přátel. Nikdy jsem si nemyslela, že toto bude možné. Vašku, všechno nejlepší," řekla Albrigtová.

Zleva bývalá americká ministryně zahraničních věcí Madeine Albrightová a manželka bývalého českého prezidenta Václava Havla Dagmar

Foto: Pajer Alan, ČTK

Promluvil také Havel: "Děkuji především vám všem, kteří jste přišli, všem, kteří to zorganizovali, i těm, kteří zahrají," řekl. Byl z obrovské přízně příchozích možná trochu zaskočen. "Čím jsem starší, tím jsem plašší. Já se stydím při každé možné i nemožné příležitosti. Stydím se i teď, že tu mám oslavu, že mluvím, že jsem poslouchán," pobavil hosty.

Poté začal první hudební vstup v podání skupiny Melody Makers a Ondřeje Havelky. Pozván byl například i Havlův někdejší spolupracovník na Hradě a současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Hostů mohlo být asi pět set.

Manželka Václava Havla Dagmar přichází na soukromou oslavu jeho 75. narozenin.

Foto: Zbyněk Stanislav, ČTK

Mezi nimi byl například také hudebník a občasný politik Michael Kocáb s přítelkyní Lejlou Abbasovou, předseda Strany zelených Ondřej Liška, herečka Aňa Geislerová, herec Milan Lasica s manželkou Magdou Vašáryovou, dále se oslavy účastní herci Jiří Lábus a Oldřich Kaiser, hudebník Jaroslav Hutka, architekt Bořek Šípek, skladatel a podnikatel Michal Horáček, spisovatel Ludvík Vaculík, hudebník Jiří Stivín a další.

Spisovatel Ludvík Vaculík přichází na oslavu narozenin Václava Havla.

Foto: Zbyněk Stanislav, ČTK

V Doxu, který byl slavnostně vyzdoben svíčkami a bílými tulipány, slavili Havlovi nejbližší z rodiny, kamarádi z disentu, umělci, velvyslanci, současní i bývalí politici a další zástupci veřejného života.

"Přeju mu pevné zdraví a doufám, že dnes vypozoruje, kolik lidí ho má rádo," řekl šéf české diplomacie Schwarzenberg. "Já Václavovi s ohledem na to, kolik je jemu a kolik je mně, můžu přát to, co v našem věku víme, že je největší hodnotou - zdraví, štěstí a lásku. Pevně věřím, že se mu dostane i toho zdraví, nejenom toho štěstí a lásky, " řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Havel si při chůzi pomáhal hůlkou. Někdejší hlava českého státu a světové proslulý bojovník za lidská práva se letos několik měsíců obtížně zotavoval z březnového zánětu dýchacích cest, velmi zeslábl a zhubl. Nyní je mu lépe a chystá také účast na veřejných akcích.

Havel se narodil 5. října. Politik, dramatik a spisovatel je jedním ze symbolů pádu komunismu a ve světě je znám jako bojovník za lidská práva. V posledních měsících se společenského života víceméně stranil, protože byl zesláblý a obtížně se zotavoval po březnovém zánětu dýchacích cest.
Uplynulé týdny odpočíval na chalupě v Hrádečku u Trutnova, venkovský vzduch mu prospěl. Nyní už má v plánu několik pracovních akcí.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků