Hlavní obsah

V ústecké nemocnici bojuje o život pětiletá dívka nakažená prasečí chřipkou

V ústecké Masarykově nemocnici bojuje s prasečí chřipkou pětiletá dívka z Mostecka. Nemoc u dívky přerostla ve virový zápal plic, který se na rozdíl od bakteriálního velmi špatně léčí, protože na něj nezabírají antibiotika. Dívka se neobešla bez kyslíkové masky.

V ústecké nemocnici bojuje o život pětiletá dívka nakažená prasečí chřipkou

"Její stav se mírně zlepšil, je mimo ohrožení života, třebaže přetrvává rozsáhlý zápal plic,“ řekl ve středu Právu primář infekčního oddělení nemocnice Pavel Dlouhý s tím, že holčička je stále mírně okysličována. 

Podobné komplikace měla minulý týden ve stejné nemocnici pětatřicetiletá těhotná žena, která musela kvůli vážnému zdravotnímu stavu po nákaze prasečí chřipkou předčasně porodit císařským řezem. [celá zpráva]

Novorozenec je zdravý

"Stav ženy je stabilizovaný, je ale stále napojena na dýchací přístroj a v umělém spánku. Zaznamenali jsme mírné zlepšení, jsme proto optimističtější než v minulých dnech," dodal Dlouhý.

U narozeného dítěte pak lékaři virus prasečí chřipky nezjistili. Podle primáře infekčního oddělení se tento případ již vyvíjí výrazně dobře.

Počty onemocnění prasečí chřipkou se v ČR v uplynulém týdnu téměř zdvojnásobily. Země se blíží hranici 500 nakažených. Zatím na chřipku zemřeli dva lidé, u třetího úmrtí byla hlavní příčinou rakovina. Koncem října podlehla v karlovarské nemocnici komplikacím spojeným s prasečí chřipkou jednatřicetiletá žena, v pátek zemřel v ostravské nemocnici na prasečí chřipku muž ve středním věku, jehož stav zkomplikoval zápal plic.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková po pondělním jednání vlády řekla, že do konce roku by mělo do České republiky dorazit přibližně 200 000 dávek pandemické vakcíny proti prasečí chřipce. Kabinet objednal milion dávek. Očkovat se mělo původně už v polovině října, dodávky se ale zpozdily. Očkování začne asi až příští týden.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků