Hlavní obsah
I člověk se v kráse zhléd´, břehy řeky osídlil. Její jméno v názvu města potom navždy zaštítil. Foto: Stanislava Dvořáková

V případě ohrožení povolá stát i ženy

V případě ohrožení České republiky budou nyní do vojska povolávány i ženy. Umožňuje to nový branný zákon, který začal platit 1. ledna. Nová právní úprava na rozdíl od staré již nerozlišuje mezi muži a ženami, případná mobilizace se týká všech občanů.

I člověk se v kráse zhléd´, břehy řeky osídlil. Její jméno v názvu města potom navždy zaštítil. Foto: Stanislava Dvořáková
V případě ohrožení povolá stát i ženy

V původním zákoně byly povinnosti žen v případě bezpečnostní nouze uvedeny ve zvláštním odstavci, dokument hovořil pouze o možnosti uložení povinnosti k mimořádné službě.

Podle právníků ministerstva obrany ženy podle původní koncepce mohly být nasazeny především jako zdravotnice, nyní se však o žádných vyhrazených úkolech nehovoří. "Nový zákon bere v potaz rovné zacházení s muži i ženami a zákaz diskriminace," řekl ve středu René Kuchař z legislativního odboru ministerstva.

Některé ženy tuto novinku vítají, jiné jsou šokovány. "To je naprosto absurdní, to je šílené. Na to se teď tedy musím zaměřit," řekla dnes například Zdenka Ulmannová ze vznikající strany Rovnost šancí.

Opačné stanovisko zastává Michaela Marksová - Tominová ze společnosti Gender Studies. "Pohlaví nerozlišuji. Nebudu hodnotit, zda má větší hodnotu život muže nebo ženy," sdělila.

Výjimky: těhotné a samoživitelé

V případě ohrožení svrchovanosti, územní celistvosti nebo demokratických základů země se branná povinnost týká občanů ve věku mezi 18 a 60 lety. Pravděpodobnost, že by byl do boje vyslán člověk, který nemá s armádou nic společného, však není příliš vysoká.

Měly by být podle vás v případě ohrožení státu povolávány i ženy?
Hlasujte v anketě na konci článku

Jako první by do zbraně byli povoláni profesionální vojáci, za nimi by šly takzvané aktivní zálohy, které mají pravidelný výcvik, po nich by následovaly povinné zálohy, tedy ti občané, kteří prošli základní vojenskou službou nebo odešli jako vojáci z povolání a není jim ještě 60 let a teprve pak by byly povolány některé ročníky občanů mezi 18 a 60 lety.

Zcela bez obav mohou být muži, kteří v minulosti dostali takzvanou modrou knížku nebo si vojnu "odpracovali" na civilní službě. "Výjimky se týkají také těhotných žen a osamělých mužů, kteří pečují o dítě," doplnil Kuchař.

Česká republika má od 1. ledna jako jedna z prvních zemí z bývalého komunistického tábora profesionální armádu, poslední branci povinné služby opustili kasárna před loňskými Vánocemi. [celá zpráva]

Ženy tvoří zhruba desetinu z více než 20 000 vojáků. I s civilními pracovnicemi však jejich podíl v armádě dosahuje čtvrtiny z více než 40 000 zaměstnanců.

Anketa
Měly by být podle vás v případě ohrožení státu povolávány i ženy?
Ano
33.2 %
Ne
66.8 %
Celkem hlasovalo 5852 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků