Hlavní obsah
 

V Praze se demonstrovalo proti americkému konvoji, přišlo třicet lidí

„Konvojem to začíná,“ či „NATO nás má na lopatě“. Takové nápisy se v úterý objevily na pražském Klárově. Odpoledne se tam demonstrovalo proti průjezdu amerického konvoje Danube Ride (Dunajská jízda), který Českem projede ve dnech 9. až 14. září. Na protestní akci, kterou pořádalo několik občanských iniciativ, dorazily přibližně tři desítky lidí, část z nich byli novináři.

 
V Praze se demonstrovalo proti americkému konvoji, přišlo třicet lidí

„Přišel jsem vyjádřit odpor proti průjezdu amerického konvoje Českou republikou, považuji to za zbytečnou demonstraci síly,“ řekl Novinkám jeden z protestantů. Dalším důvodem, proč se na protestu ukázal, je nesouhlas s globální politikou Spojených států amerických.

Eva Novotná z iniciativy „Ne základnám” , která akci spolupořádala, uvedla, že není důvod k „producírování vojáků po českém území“. „Nechceme, aby se tady promenádovala jakákoliv vojska, ať ze severu, východu nebo západu. Nikdo tady nemá co dělat,“ komentovala.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Demonstrace proti průjezdu amerického konvoje

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Na demonstraci promluvilo několik lidí z různých iniciativ. Vesměs kritizovali českou vládu za to, že průjezd konvoje schválila, opřeli se také do Severoatlantické aliance (NATO).

Žádná setkání s lidmi

První američtí vojáci přijedou do ČR ve středu, hlavní část konvoje projede Českem 13. a 14. září. Na rozdíl od předchozího průjezdu vojáků se nechystají žádná setkání s lidmi.

Konvoj amerických vozidel

Foto: Marek Kulhavý, Novinky

Konvoj se přes území ČR bude přesouvat z německých základen na cvičení Brave Warrior, které se bude konat v Maďarsku.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) již dříve uvedl, že se jedná o další z mnoha tranzitních průjezdů přes ČR. Jen za první pololetí letošního roku jich po pozemních komunikacích bylo 105.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků