Hlavní obsah
V Praze do ulic vyrazilo na tři stovky lidí za zachování kliniky Foto: ČTK

V Praze demonstrovaly za zachování Kliniky stovky lidí

Demonstrace na podporu žižkovského Autonomního sociálního centra Klinika se uskutečnila v neděli odpoledne v centru Prahy. Akce má být prvním krokem v naplánovaném postupu, jak centrum zachovat. Účastníci protestu se z náměstí Míru přesunuli na Těšnov, kde akci zakončí koncert tří hudebních skupin. Během pochodu Prahou se průvod rozrostl o stovky lidí.

V Praze do ulic vyrazilo na tři stovky lidí za zachování kliniky Foto: ČTK
V Praze demonstrovaly za zachování Kliniky stovky lidí

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) získala budovu loni od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Squatteři objekt obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení budovy.

V Praze do ulic vyrazilo na tři stovky lidí za zachování kliniky

Foto: ČTK

Podle aktivistů je další existence centra nejistá. "Poté, co o budovu Kliniky nestandardním způsobem požádala SŽDC a bez jakéhokoli projektu či normálně nezbytného schválení vládní dislokační komisí ji dostala, koná tato státní instituce stupňující se kroky k tomu, aby nás z domu dostala. Je zjevné, že nejde o budovu, ale o zničení Kliniky," uvedl jeden z aktivistů Jan Trnka.

Mluvčí SŽDC Marek Illiaš zopakoval, že správa má k dispozici rozsudek, kde aktivisté dostali příkaz k vyklizení kliniky. "Aktivisté budovu využívají protiprávně," řekl mluvčí.

SŽDC nechala vypnout vodu a podle příznivců kliniky prý vyhrožuje statisícovými pokutami za ušlý zisk. Zároveň připravuje kompletní rekonstrukci objektu.

"Pokud si stát osobuje právo nechat tisíce budov chátrat a chrání právo developerů spekulovat s nemovitostmi v centrech měst, máme my právo domy obsazovat. Neshoduje-li se legalita s legitimitou, vybíráme si legitimitu," dodala členka Kliniky Jana Bednářová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků