Hlavní obsah
Česko si prožilo nefalšovaný letní den. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

V Praze bylo nejtepleji za poslední dvě století, na horách se však stále lyžuje

V pražském Klementinu padl 212 let starý teplotní rekord, v sobotu zde naměřili 27,7 stupně Celsia. Nezvykle teplo bylo v celé republice, na několika místech rtuť teploměru vyšplhala přes 30 stupňů. Informoval o tom Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Česko si prožilo nefalšovaný letní den. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
V Praze bylo nejtepleji za poslední dvě století, na horách se však stále lyžuje

Česko má za sebou rekordně teplý den. Na poslední dubnovou sobotu vystoupala rtuť až na tropických 31 stupňů. Teploty nad 30 stupňů by podle meteorologů mohly panovat až do pondělí. Nadprůměrně horko hlásí i zbytek Evropy.

Teplotní rekordy byly v sobotu překonány na většině stanic včetně té nejstarší v pražském Klementinu. Dosavadní maximum z roku 1800, které bylo zopakové ještě roku 1866. činilo 25,9 stupně. Teplota se zde měří od roku 1775.

Nejtepleji bylo v ČR Plzni Bolevci, rovných 31 stupňů Celsia. Dosavadní rekord z roku 2007 tu byl 26,2 stupně. Třicítku naměřily také stanice v Ostravě Zábřehu a ve Staňkově na Domažlicku, čímž byla překonána maxima 22,5 stupně z roku 2011, respektive 26,4 stupně z roku 1993.

Na hřebenech hor je 138 cm sněhu

Nad 29 stupňů pak bylo na dalších 17 stanicích, například v Dobřichovicích, Strážnici, Žatci, Ropici na Frýdeckomístecku, Teplicích, Bohumíně nebo Karviné.

Tropické teploty kolem 30 stupňů by se podle předpovědí měly v ČR udržet do neděle, na východě území až do úterý. Začátek května přinese déšť a mírné ochlazení, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem 25 stupňů.

Teplo je i v Evropě

Rekordy v sobotu padaly i v Německu a Rakousku, kde teploty překonaly 30 stupňovou hranici.

V Dolním Rakousku meteorologové naměřili 32 stupňů Celsia. Obyvatelé rakouské metropole Vídeň, kde se teploty pohybovaly kolem 28 stupňů, hromadně vyráželi k břehům Dunaje.

Podobné teploty panovaly i v Německu. "28 stupňů. Počínaje dneškem již jedině Palma de Berlin," přejmenoval německou metropoli podle přístavu Palma de Mallorca deník Bild.

Teplotní rekord padl i v Moskvě. Meteorologové tady naměřili 25 stupňů a již nyní je pravděpodobné, že letošní duben bude nejteplejším dubnem v ruské historii.

Navzdory rekordním teplotám se ale na některých místech republiky stále lyžuje. Na hřebenech Krkonoš leží podle informací horské služby zhruba 138 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků