Hlavní obsah
Slunečné počasí má panovat i o víkendu. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

V Praze a západních Čechách padly teplotní rekordy

V hlavním městě a na západě Čech padly v pátek díky slunečnému počasí teplotní rekordy. V Praze na Libuši byl překonán rekord z roku 2001. Meteorologové tam naměřili 22,2 stupně Celsia. V Plzni - Bolevci vystoupala rtuť teploměru na 22,1. Dosud nejtepleji bylo na západě Čech v roce 1976, kdy bylo ve Staňkově na Domažlicku 21,7 stupně.

Slunečné počasí má panovat i o víkendu. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
V Praze a západních Čechách padly teplotní rekordy

Řada měření na pražské Libuši je sice pouze čtyřicetiletá, ale i tak došlo k překonání maxima z roku 2001, kdy bylo 21,4 stupně.

V Klementinu, kde se počasí měří již od roku 1775, v pátek ve 14 hodin naměřili 21 stupňů Celsia. Rekord pro dnešní den je 22,8 stupně Celsia a trvá od roku 1953. Na Karlově odpoledne naměřili dokonce 22,9 stupně Celsia a i tam se teplota blížila rekordu.

Teplo bylo i na západě Čech

Rekord padl i v západních Čechách v Plzni - Bolevci, kde bylo 22,1 stupně. "Není vyloučeno, že někde ještě teplota může o nějakou desetinu stupně stoupnout. Kromě Bolevce byl dnes rekord z roku 1976 překonán ještě v Plzni - Mikulcích a v Klatovech, ve Staňkově bylo v pátek 21,6 stupně," Jan Sulan z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Na západě Čech se databáze teplotních rekordů pro Plzeňský a Karlovarský kraj vede od roku 1961. Dosud nejchladnější 3. duben byl podle této evidence v roce 1970. V Aši tehdy klesla teplota na minus 8,3 stupně. Páteční minimální teploty se ráno pohybovaly mezi pěti a dvěma stupni nad nulou, uvedl Sulan.

I když také sobota nabídne příjemné počasí, teplotní rekord už zřejmě na západě Čech nepadne.

"Zítra (v sobotu) by mělo být podobně teplo jako dnes, ale už bude místy zataženo," uvedl meteorolog. Teplota by se podle něj neměla vyšplhat nad 22,3 stupně, což je teplotní rekord pro 4. dubna naměřený v roce 1985 v Plzni - Bolevci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků