Hlavní obsah
Hlavní hygienička Jarmila Rážová na schůzi Sněmovny Foto: Petr Horník, Právo

V pondělí se rozsvítí Semafor. Hlavní slovo bude mít Rážová

V pondělí ve 12. hodin ministerstvo zdravotnictví poprvé zprovozní tzv. semafor, který označí odlišnými barvami oblasti v České republice podle toho, jaká je v nich epidemiologická situace. Poslední slovo v tom, jakou bude mít konkrétní region barvu, bude patřit hlavní hygieničce Jarmile Rážové. Novinářům to ve středu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová na schůzi Sněmovny Foto: Petr Horník, Právo
V pondělí se rozsvítí Semafor. Hlavní slovo bude mít Rážová

„Poslední slovo v tom, jak se region označí, bude mít hlavní hygienička Rážová. Krajská hygienická stanice pak nastaví příslušná opatření,“ sdělil ministr Vojtěch s tím, že za ně ponesou také odpovědnost.

Rážová by se ale měla s krajskými hygieniky shodnou i na tom, jaká opatření se přijmou. Pokud by mezi nimi byl rozpor, měla by mít hlavní hygienička poslední slovo.

Přijaté restrikce by se pak neměly příliš lišit od těch, které ministerstvo přiřadilo k jednotlivým stupňům na semaforu. „Mělo by to být sladěno,” uvedl ministr.

V pondělí ve 12:00

Přestože se aktualizovaný semafor „rozsvítí” nad Českou republikou v pondělí, data budou hygienici vyhodnocovat již v pátek, kdy se také dohodnou na přijetí příslušných epidemiologických opatřeních.

Rozhodovat se budou podle dat z Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který vždy v pátek poskytne hlavní hygieničce Jarmile Rážové podklady. Ty budou založené nejen na aktuálním počtu nemocných covidem-19, ale i na dlouhodobém trendu nebo na podílu nakažených v rizikových skupinách.

Semafor zveřejní ministerstvo poprvé v pondělí 3. srpna, aktualizovat ho bude v týdenních intervalech. Riziko nákazy bude rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků