Hlavní obsah
Byty v Paláci Ehrlich (vpravo) nabízejí jedinečný výhled na centrum Plzně. Foto: Michael Development

V Plzni dostavěli Palác Ehrlich, nechybí ani byt za 22 miliónů

Dílo světoznámého architekta Bořka Šípka, luxusní rezidenční dům Palác Ehrlich v Šafaříkových sadech v Plzni za 300 miliónů korun, byl úspěšně dostavěn.

Byty v Paláci Ehrlich (vpravo) nabízejí jedinečný výhled na centrum Plzně. Foto: Michael Development
V Plzni dostavěli Palác Ehrlich, nechybí ani byt za 22 miliónů

Stavba měla být hotova už v roce 2009, zpoždění způsobily hlavně spory s majiteli sousedních bytů a komplikace se stavební firmou. Ta byla nakonec nahrazena jinou.

"Nejvíce si cením, že dům stojí; že jsem to nezapíchl a nenechal tu vykopanou jámu. Vážně jsem o tom přemýšlel, jednou jsem projekt i zastavil," řekl Právu majitel domu Michal Štěpánek.

Ceny jsou pro Plzeňany zdánlivě vysoké.
majitel domu Michal Štěpánek

Z celkem 53 nejluxusnějších bytů v Plzni se zatím prodala polovina, první vlastníci se do nich nastěhují koncem října.

Vstup do domu vede přes recepci. Navrhoval ji architekt Bořek Šípek.

Foto: Michael Development

Zájem nyní sílí, přesto prodej není snadný. "Ceny jsou pro Plzeňany zdánlivě vysoké, ve skutečnosti jsou ale směšně nízké. Projekt byl strašně drahý a byznys je daleko menší, než kdybych místo pana Šípka oslovil běžného českého architekta," líčí Štěpánek.

Cena? I 20 miliónů

Za nejlevnější byt, garsonku ve druhém patře o rozměru čtyřicet metrů čtverečních, zájemce zaplatí 2,4 miliónu korun. Naopak ten nejdražší se nachází v patře devátém, včetně teras má přes tři sta metrů čtverečních a stojí 21,5 miliónu.

"Nabízí výhledy do tří světových stran, terasy unesou i vířivku," líčí jeden z prodejců. Přístup do bytů vede přes recepci. Z důvodu zachování soukromí se na budově nenacházejí zvonky – vše vyřídí recepční. Zajímavostí jsou i sklepy umístěné na patrech bytů, garáže jsou pod objektem.

Výhled z bytu v sedmém patře na historické centrum Plzně.

Foto: Jan Švábek, Právo

Rukopis stavbě vtiskl slavný architekt, výtvarník a designér Bořek Šípek. Mimo jiné se staral o fasádu domu, recepci s lobby nebo koupelny. Šípek je držitelem několika prestižních zahraničních cen. Na svědomí má například muzeum moderního umění v nizozemském Den Bosch, skleněný dům v Hamburku, pavilón automobilky Škoda v Hamburku nebo butiky módního návrháře Karla Lagerfelda v Paříži.

Památka na rodinu

Název budovy Štěpánek zvolil na počest své rodiny, která s výjimkou matky (rozené Ehrlichové) našla smrt v koncentračním táboru v Osvětimi. Právě Šafaříkovy sady byly místem, kde Ehrlichová až do roku 1938 trávila své mládí. "Její otec, matka a patnáctiletý bratr se z koncentračního tábora nevrátili," popisuje Štěpánek. V domě proto nechal umístit pamětní desku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků