Hlavní obsah

V ostravské zoo se narodilo první sloní mládě v Česku

V ostravské zoologické zahradě se v pátek narodilo jedné ze dvou březích slonic mládě slona. Je to samec a váží 78 kilogramů. V České republice jde o první úspěšný sloní porod v historii. Přístup do pavilónu zatím mají pouze ošetřovatelé, veterinář a zoologové. Nikdo další nebude až do odvolání do pavilónu slonů vpuštěn.

V ostravské zoo se narodilo první sloní mládě v Česku

„Porodní stahy začaly již před půlnocí, plodová voda odešla v 3.13 hodin, samotný porod pak proběhl velmi rychle a bez komplikací v 3.18 hodin. Mládě je samec a váží 78 kilogramů,“ uvedl mluvčí zoologické zahrady Stanislav Derlich.

Čtrnáctiletá matka jménem Vishesh začala na mládě po porodu útočit, což je jev poměrně běžný i v přírodě.

„Mládě bylo proto pomocí speciálního kovového hrabla odtaženo za bariéru. Tato operace se podařila jen díky velmi obětavému a profesionálnímu přístupu ošetřovatelů. Nutno zdůraznit, že slon je velmi nebezpečné zvíře a Vishesh není chována jako kontaktní slon. Samici bylo nutné podat utišující prostředek a mládě s ní přes bariéru začlo postupně seznamovat. Po zhruba hodině po oddělení bylo mládě k samici opět vráceno, protože již nejevila známky agresivity. Je to postup osvědčený z jiných zoologických zahrad,“ vysvětlil Derlich.

S matkou Vishesh byla během porodu ve výběhu také další samice, padesátiletá Suseela. „Tato samice měla při porodu 'asistovat' a případně chránit mládě před vlastní matkou. Tento tetičkovsko ochranářský postup je opět osvědčený a v přírodě běžný. Bohužel se však i Suseela začala k mláděti chovat agresivně a musela být proto oddělena,“ uvedl Derlich.

Pracovníci zoo se už pokusili přiložit mládě k vemínku matky.

„Je to poměrně nebezpečná operace a dala se provádět pouze po krátkou dobu, kdy byla slonice ochotna na chvíli pokleknout. Mládě tedy zatím nepilo a pokusy budou opět opakovány v průběhu dne, pokud mládě samo nenajde vemínko. Bude-li to nutné, bude přistoupeno i k podání náhražky. Jedná se však pouze o krajní variantu, neboť náhražka má jinou chuť než sloní mléko a mohla by zkomplikovat pozdější navykání na mateřské mléko,“ doplnil Derlich.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků