Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

V nemocnicích se nakazí až 10 procent pacientů

V nemocnicích států Evropské unie se v průměru nakazí pět až deset procent hospitalizovaných pacientů nějakou novou chorobou, která buď přímo souvisí s onemocněním, pro které byl přijat, anebo s ním vůbec nesouvisí. Jde například o pooperační komplikace, hnisání ran, pády z postelí s následnými zlomeninami kostí, ale i o obyčejnou rýmu z průvanu, průjem atd.

Foto: Profimedia.cz
V nemocnicích se nakazí až 10 procent pacientů

"V České republice máme toto číslo výrazně menší, ale je to jen důsledek toho, že uvedené nákazy se přesně nehlásí,“ řekl Právu ve čtvrtek David Marx, ředitel Společné akreditační komise ČR v průběhu mezinárodní konference Kvalita a bezpečí pro naše pacienty – náš cíl, která začala v Praze.

Podle něho bezpečnost pacientů v nemocnicích začíná už přísnou hygienou. "Bez umytí rukou by lékař na pacienta neměl sáhnout. V tom jsou v českých nemocnicích velké rezervy,“ řekl Marx.

Uvedl případ mladého pacienta, který vytkl primáři ortopedie jedné okresní nemocnice, že na něj sáhl rukama, které neměl vydezinfikované a umyté. "Primář beze slova opustil místo a za celou dobu hospitalizace pacienta už se na pokoj nevrátil. To svědčí o tom, že smysl mytí rukou příliš nepochopil,“ uvedl Marx. Doporučil pacientům, aby se nezdráhali na to personál nemocnice upozornit: "Je to jejich zdraví. A je dobré se o něj i v nemocnici starat.“

 

Bez umytí rukou by lékař na pacienta neměl sáhnout. V tom jsou v českých nemocnicích velké rezervy.
David Marx, ředitel Společné akreditační komise ČR

 

Bezpečnější nemocnice dostanou více peněz

Podle Marxe tři nemocnice v ČR mají mezinárodní akreditaci – Nemocnice na Homolce, Ústřední vojenská nemocnice a Ústav hematologie a krevní transfúze v Praze. Připravují se na ni Fakultní nemocnice Ostrava a Masarykův onkologický ústav v Brně.

Dalších 34 nemocnic má národní akreditaci. "Ve všech těchto nemocnicích udělali už hodně pro bezpečnost pacienta, tedy aby nedošlo například k jeho záměně nebo k záměně v podávání léků, omezili na minimum pády pacientů z postelí, které vedou ke zlomeninám, zvýšili i hygienu prostředí a zlepšili orientaci v nemocnici.“

Podle Ladislava Friedricha, prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven, se zvyšováním garancí kvality dojde také k cenovému zvýhodnění nemocnic akreditací, jak je běžné v Evropě. "I to je jedna z možností, jak zvyšovat kvalitu ve zdravotnických zařízeních. Kdo na ni nedosáhne, může v krajním případě i o smlouvu s pojišťovnou přijít.“

Anketa
Jak hodnotíte úroveň hygieny v českých nemocnicích?
Výborná
4.1 %
Dobrá, ale rezervy jsou
70.4 %
Špatná
25.5 %
Celkem hlasovalo 7614 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků