Hlavní obsah
Vodáci na řece Orlici v Týništi nad Orlicí (snímek z počátku srpna) Foto: David Taneček, ČTK

V některých řekách je jen pět procent vody. Tu ze studní ale prý lidem vláda brát nebude

Situace českých a moravských řek je kritická, v některých je totiž jen pět procent vody oproti jejich normálnímu stavu. Vyplývá to z materiálu ministerstva zemědělství, do kterého Právo nahlédlo a který by měla ve středu projednávat vláda.

Vodáci na řece Orlici v Týništi nad Orlicí (snímek z počátku srpna) Foto: David Taneček, ČTK
V některých řekách je jen pět procent vody. Tu ze studní ale prý lidem vláda brát nebude

Zásobování vodou musí podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) zajistit vodní nádrže. Plánuje proto výstavbu nových, hladinu Novomlýnských nádrží plánuje zvýšit o 35 centimetrů.

Resort zemědělství nicméně odmítá, že by v rámci boje se suchem hodlalo přistoupit k prolomování majetkových práv a bralo vodu i ze soukromých studní, jak o tom nedávno informovala média.

„Součástí novely samozřejmě nebude ‚znárodnění studní‘ ani možnost nařídit majitelům studní umožnit využívání vody pro celou obec,“ píše se v materiálu ministerstva zemědělství.

Na novele pracuje resort společně s ministerstvem životního prostředí. Pracovní verze počítá v krajích a obcích s vytvořením komisí, které budou moci vyhlašovat „stav nedostatku vody“ a uplatnit určitá omezení pro užívání vody, jako je zalévání, napouštění bazénů a mytí vozidel.

Vodní nádrž Skalička by díky plánované kapacitě 42 miliónů kubíků pomohla překlenout oba hydrologické extrémy, tedy povodně i sucho.
z materiálu ministerstva zemědělství

Klíčovým faktorem v boji se suchem však bude podle Tomana nahromaděná voda ve vodních nádržích. „Zásadní je, že díky vhodné manipulaci ve vodních nádržích není v tuto chvíli v ohrožení zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Například Želivka v současnosti zásobuje vodou už každého osmého obyvatele České republiky,“ uvedl Toman.

„Pro posílení vodních zdrojů připravujeme navýšení zásobního prostoru Novomlýnských nádrží o 9 miliónů kubíků vody. Chceme zvýšit maximální hladinu o 35 centimetrů, což by bylo možné bez dalších nákladů. Díky tomu budeme moci realizovat i navazující projekt závlahové soustavy pro pět tisíc hektarů vinic a sadů,“ dodal.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (vpravo) a ministr zemědělství Miroslav Toman

Foto: Petr Horník, Právo

Ministerstvo připravuje vodní nádrž Vlachovice s kapacitou 29 miliónů kubíků, která má zajistit dostatek vody na Zlínsku. Na Rakovnicku se připravují nádrže Senomaty a Šanov s kapacitou 1,2 miliónu kubíků a Kryry, které pojmou 7 miliónů kubíků vody. Poldr Skalička v Pobečví by se měl změnit na vodní nádrž se stálým napuštěním. Podle ministerstva by tak umožnil využívat vodu pro zemědělství v období sucha.

„Vodní nádrž Skalička by díky plánované kapacitě 42 miliónů kubíků pomohla překlenout oba hydrologické extrémy, tedy povodně i sucho. Velký přínos by mělo víceúčelové vodní dílo i pro řeku Moravu a zabezpečenost odběrů a minimálních průtoků,“ míní ministerstvo.

V šesti pilotních lokalitách chce vláda vybudovat jednoúčelové závlahové nádrže, které by se plnily z vodních zdrojů v období dostatku vody. Plánují se na Rakovnicku, v Podyjí nebo u Hustopečí.

Z nádrží odteklo 360 miliónů kubíků

Protože je v některých řekách pouze pět procent obvyklého množství vody, vypustilo se od dubna do konce července z významných nádrží ve všech pěti povodích pro zlepšení průtoku řek už téměř 360 miliónů kubíků vody.

Nejzávažnější situace je v povodí Labe a Ohře, z hlediska dlouhodobých pozorování mezi nejvíce postižené patří toky v povodí Sázavy, Jizery, Lužnice, Smědé a některé toky v povodí Moravy.

Pod normou zůstává stav podzemní vody. V povodí Labe od Orlice po Jizeru, Lužnice a horní Ohře se situace ještě zhoršila. U 70 procent mělkých vrtů se stav pohybuje na úrovni silného až mimořádného sucha.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků