Hlavní obsah
Russia Open – stolní hokej Foto: BHC Most

V krajích dále vznikají koalice převážně ODS a lidovců

Dohodu o vzniku koalice v Olomouckém kraji podepsali v pondělí zástupci ODS a KDU-ČSL. Stejná koalice vznikla i v Moravskoslezském kraji. Ve Středočeském kraji zase ODS podepsala koaliční dohodu s Koalicí pro Středočeský kraj, ve které jsou KDU-ČSL a Unie svobody, a se SNK - ED.

Russia Open – stolní hokej Foto: BHC Most
V krajích dále vznikají koalice převážně ODS a lidovců

Strany se v Olomouckém kraji zavázaly, že nejpozději do konce února příštího roku zveřejní programové prohlášení. V jedenáctičlenné krajské radě budou mít podle ní občanští demokraté osm křesel, lidovci tři. Hejtmanem se má stát dosavadní náměstek hejtmana Ivan Kosatík (ODS). "ODS si udržela kontinuitu v resortech, které měla na starosti v minulém funkčním období. Navíc získáváme oblasti zdravotnictví a cestovního ruchu, což bereme jako výzvu," řekl novinářům Kosatík.

Budoucí hejtman bude mít v kompetenci oblast vnějších vztahů včetně cestovního ruchu, finance a krizové řízení. Jeho náměstky budou za ODS Pavel Sekanina a starosta Mohelnice Ladislav Kavřík. První bude stejně jako v uplynulých čtyřech letech spravovat oblast školství, druhý bude mít na starosti zdravotnictví a správu majetku.

ODS obsadí i post uvolněného radního. Bude jím starosta Javorníku na Jesenicku Petr Polášek (ODS). Věnovat se bude dopravě a silničnímu hospodářství. Všichni čtyři uvolnění členové rady za ODS působili v tomto orgánu i v minulém funkčním období.

Lidovci obsadí křeslo prvního náměstka hejtmana, kterým se má stát jejich volební lídr Pavel Horák. Řídit bude resort strategického rozvoje, kultury a památkové péče. Jeho stranická kolegyně, lékařka Jitka Chalánková z Prostějova, bude náměstkyní hejtmana pro sociální oblast a podporu rodiny, životní prostředí a zemědělství, včetně rozvoje venkova.

Koalice bude mít v zastupitelstvu 30 mandátů, opozice, kterou budou tvořit KSČM a ČSSD, pak 25 křesel. Koalice se dohodla, že ČSSD nabídne post předsedy kontrolního výboru krajského zastupitelstva. Zastupitelé se poprvé sejdou 2. prosince.

Moravskoslezským hejtmanem opět Tošenovský

Vítězná ODS v pondělí podepsala i v Moravskoslezském kraji koaliční smlouvu s KDU-ČSL. Hejtmanem tak stejně jako v uplynulých čtyřech letech bude Evžen Tošenovský (ODS). V jedenáctičlenné krajské bude mít sedm zástupců ODS, čtyři lidovci. V novém volebním období se zvýší počet náměstků ze čtyř na pět. Prvním zástupcem hejtmana bude Pavol Lukša (KDU- ČSL).

Koaliční smlouva zahrnuje i rozdělení předsednických funkcí v jednotlivých výborech a komisích kraje. Vedení dvou výborů, kontrolního a pro národnostní menšiny, chtějí koaliční partneři navrhnout ČSSD.

Pravicová trojkoalice ve Středočeském kraji

ODS v pondělí podepsala koaliční dohodu také ve Středočeském kraji, a to s Koalicí pro Středočeský kraj, ve které jsou KDU-ČSL a Unie svobody, a s SNK sdružením nezávislých - Evropskými demokraty.

Občanští demokraté jako jednoznačný vítěz voleb obsadí v radě osm míst z 11. Za Koalici pro Středočeský kraj v ní budou dva zástupci a za SNK - Evropské demokraty jeden.

Hejtmanem bude opět Petr Bendl (ODS). V novém vedení kraje zasedne šest náměstků hejtmana, tedy o dva více než dosud.

Pravicová trojkoalice bude mít dobrou šanci prosazovat své plány v zastupitelstvu. V tomto pětašedesátičlenném orgánu má totiž většinu 39 mandátů. Občanští demokraté získali ve volbách 32 mandátů, Koalice pro Středočeský kraj čtyři a SNK - Evropští demokraté tři místa.

V opozici zůstanou komunisté se 14 mandáty a sociální demokraté s 12 mandáty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků