Hlavní obsah

V Jeseníkách je kvůli sněhu kalamita, hrozí povodně

Husté sněžení v Jeseníkách i vydatné srážky v nižších polohách v pátek komplikují život i dopravu. Pro řidiče je mnoho silnic nesjízdných kvůli popadaným stromům i závějím. Meteorologové zároveň varují, že srážky zvednou hladiny řek až na třetí stupně povodňové aktivity.

V Jeseníkách je kvůli sněhu kalamita, hrozí povodně

V oblasti Jesenicka a Šumperska napadlo kolem 10 centimetrů sněhu, který se drží i na silnicích v nižších polohách. Řidiči, kteří již vesměs mají letní pneumatiky, se potýkají s problémy.

Kamióny stojí v kopcích a policisté kvůli kalamitnímu stavu vyzývají řidiče, aby se do oblasti raději vůbec nevydávali. Dopravu komplikují rovněž popadané větve a stromy, které neunesly tíhu mokrého sněhu.

Sněhovou kalamitu museli vyhlásit také na jihu Čech, kde se potýkají s vážnými problémy v dopravě a v dodávkách elektrické energie. [celá zpráva]

Sníh na Českobudějovicku

Video: Pavel Orholz, Právo

Srážky zvyšují hladiny řek

Na severu a východě Moravy hrozí kvůli vydatným srážkám povodně, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V Polance na potoku Polančice vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity

Foto: HZS Moravskoslezského kraje

V oblasti Beskyd očekávají meteorologové nadále vydatné srážky. Během noci napršelo v Beskydech 20 až 35 mm. Do páteční půlnoci by mělo v oblasti spadnout dalších 15 až 25 mm.

V ostravské části Polanka nad Odrou vodohospodáři vyhlásili na říčce Polančici třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení platí na Polančici v Ostravě, druhý například na řece Opavě. Na dvou dalších místech, v Držkovicích na Opavsku a Kozlovicích na Frýdecko-Místecku, platí na řece Opavě a na Ondřejnici druhý povodňový stupeň, tedy stav pohotovosti. Na 16 dalších místech platí první stupeň.

Výrazně stoupají i hladiny Bečvy, Odry, Ostravice a Olše. Během dne budou hladiny vodních toků ještě stoupat.

Situace v Polánce nad Odrou v Ostravě

Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Kulminace se očekává večer

Kulminace se očekává během odpoledních a večerních hodin. V ojedinělých případech nelze vyloučit i krátkodobé dosažení třetího povodňového stupně.

Zvýšený stav hladiny řek

UPOZORNĚNÍ V důsledku dlouhodobých srážek se zvedají hladiny řek a potoků v okolí Nového Jičína (Jičínka a Zrzávka). V 8:30 zasedala Povodňová komise a rozdělila úkoly jednotlivým členům. Prosíme občany, aby dbali zvýšené pozornosti a zejména, aby ihned uposlechli v případě výzev Policie ČR, HZS a MPNJ. Aktuální stavy toků najdete zde: http://hladiny.cz/cz/#lvs#map J. Klein - ředitel MPNJ

Zveřejnil(a) Městská policie Nový Jičín dne 27. duben 2017

Srážky by měly podle meteorologů postupně ustávat během soboty, kdy by měly přecházet do přeháněk. Změna počasí nastane podle předpovědi až v neděli, kdy se vyjasní a také oteplí. Odpolední teploty by se měly vyšplhat až na 16 stupňů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků