Hlavní obsah
 

V Drahonicích otevřeli nové zařízení pro migranty, někteří přesun odmítali

V Drahonicích na Lounsku se v pondělí otevřelo nové zařízení pro uprchlíky. Bylo do něj převezeno 80 cizinců, kteří doposud byli v podobném zařízení v Bělé pod Bezdězem. Někteří z běženců odmítali přesun a vymýšleli si fiktivní rodinné vazby, aby mohli zůstat v areálu v Bělé. Informovala o tom mluvčí cizinecké police Kateřina Rendlová.

 
V Drahonicích otevřeli nové zařízení pro migranty, někteří přesun odmítali

Dva autobusy Vězeňské služby dorazily do Drahonic před 15. hodinou. Migranti byli následně po pětičlenných skupinkách ubytováni.

Převozu předcházely mírné komplikace. „Někteří začali předstírat neexistující rodinné vazby, vydávali se za bratrance a strýce rodin. Někteří nám dokonce sdělili, že uzavřeli přímo v zařízení muslimský sňatek a trvali na jeho akceptování ze strany policie," uvedla Rendlová.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V Drahonicích otevřeli nové zařízení pro uprchlíky

Foto: Karel Otcovský, Právo

Nakonec osmdesát cizinců ve dvou autobusech bez větších konfliktů a potyček vyrazilo před polednem do Drahonic. V bývalé věznici tam na ně čeká tlumočník i zdravotníci. Do zařízení nastoupilo 60 zaměstnanců.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Obavy místních obyvatel by měla rozptýlit ostraha, přítomní policisté a bezpečnostní opatření. Objekt je uzavřený, běženci ho nesmí volně opouštět. Proti umístění migrantů do Drahonic se vyslovil i ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), jenž se bojí případných konfliktů v kraji s mnoha sociálními problémy.

Připraven je i další volný areál

Drahonice se podle ředitele Správy uprchlických zařízení Miloslava Koudelného otevírají proto, aby běženci mohli být ve zděných objektech. Kapacita je 240 míst, zpočátku má být obsazena tak polovina. Další rezervní areál vznikne v Balkové, která je zhruba deset kilometrů od Drahonic už v Plzeňském kraji. Zařízení pro zajištění cizinců fungují vedle Bělé-Jezové a Drahonic ještě v Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

Od minulého pondělí do pondělního rána zajistili policisté v ČR 33 migrantů. „Policisté zadrželi Nizozemce, Němce a Syřana, kteří skončili na služebně, kde si vyslechli podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," uvedla Rendlová. Za to jim hrozí vězení od dvou do dvanácti let a vyhoštění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků