Hlavní obsah
Mrazivé ráno v Josefově Dole na Jablonecku. Foto: Radek Petrášek, ČTK

V Česku padaly mrazivé rekordy, na Šumavě minus 28,2

Chladný vzduch, který proudí do Česka, přepsal ve čtvrtek tabulky teplotních rekordů. Největší mráz byl na šumavské Jezerní slati, a to minus 28,2 stupně Celsia. I v nížinách se ale místy teploty propadly pod minus 20, uvádí Český hydrometeorologický ústav. Průměrná noční teplota v celé republice byla minus 14,9 stupně, chladněji bylo hlavně v Čechách.

Mrazivé ráno v Josefově Dole na Jablonecku. Foto: Radek Petrášek, ČTK
V Česku padaly mrazivé rekordy, na Šumavě minus 28,2

Rekordní mrazy byly zaznamenány především na horách. "Nejnižší hodnoty byly změřeny ve známých mrazových kotlinách na Šumavě a v Jizerských horách," uvedli meteorologové. Kromě Jezerní slatě u Kvildy na Prachaticku to byly Jizerka na Jablonecku s minus 27,5 stupně a Rokytská slať na Klatovsku s minus 27,2 stupně.

Jezerní slať a Rokytská slať se nacházejí na Šumavě v nadmořské výšce přes 1000 metrů a Jizerka v Jizerských horách ve výšce přes 800 metrů nad mořem. Ani nižším polohám se však mrazivé počasí nevyhnulo. Hned na několika místech ležících pod úrovní 300 metrů nadmořské výšky klesla v noci teplota pod minus 20 stupňů, třeba v Lázních Bělohrad na Jičínsku bylo minus 21,5.

Teplotní rekordy byly v noci překonány na 31 ze 166 meteorologických stanic v Česku, které zaznamenávají teploty déle než 20 let. Například ve Světlé Hoře na Bruntálsku nočních minus 22,7 stupně překonalo o jeden stupeň rekord z roku 1964. V Ústí nad Orlicí, kde stanice měří teploty již od roku 1922, dokonce aktuálních minus 19,8 stupně pokořilo o téměř dva stupně rekord z roku 1940.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků