Hlavní obsah
Foto: Ludmila Žlábková, Právo

V Česku by mohlo být velitelství nového protiraketového systému

V České republice by podle náměstkyně americké ministryně zahraničí Ellen Tauscherové mohlo být umístěno velitelství pro řízení a kontrolu prvků nové verze protiraketové obrany. Spojené státy postupně načrtávají obrysy nové protiraketové obrany poté, co opustily plán Bushovy administrativy, který počítal s umístěním radaru v Česku. V Polsku by měly být dislokovány pozemní verze antiraket SM-3

Foto: Ludmila Žlábková, Právo
V Česku by mohlo být velitelství nového protiraketového systému

Tauscherová to podle serveru deníku The Washington Post řekla na konferenci uspořádané organizací Atlantická rada, kde zástupci americké administrativy představili nový plán na protiraketovou obranu v Evropě.

"Vezměte na vědomí, že toto je raketová obrana NATO na širokém evropském základě a ne dvoustranná dohoda o raketové obraně," zdůraznila Tauscherová. Nový štít by měl být levnější a přitom umožní rozmístění většího počtu antiraket v Polsku. Zatím se počítá s 30 pozemními verzemi antiraket typu SM-3, z nichž každá přijde na 10 miliónů dolarů. Původní plán Bushovy vlády počítal s 10 raketami za 700 miliónů dolarů.

S radarem se už nepočítá

Generálporučík Patrick O'Reilly, který stojí v čele protiraketové obrany, sdělil, že systém by byl propojen s radary zemí NATO a se satelitním systémem. "Tato možnost před pěti lety neexistovala," uvedl na sympóziu Atlantické rady

Podle něj by se moly být první elementy systému rozmístěny už v roce 2011, kdy by se využily námořní systém Aegis na lodích. Cílem je podle něj rozmístit do roku 2015 pozemní verze raket SM-3

Poláci by dostali i rakety Patriot

Ellen Tauscherová podle serveru Defence News ve středu sdělila, že Obamova vláda nabídla možnost rozmístit pozemní verzi raket SM-3 v Polsku. Potvrdila, že Washington a Varšava o této možnosti už jednají

Česko na konkrétní návrhy stále čeká. „Detailnější diskusi o možnosti zapojení do aliančního systému protiraketové obrany s americkou stranou povedeme, ale zatím jsme konkrétnější návrhy neobdrželi,“ řekl Právu mluvčí diplomacie Milan Řepka.

Podle Taucherové, která má na starosti mezinárodní bezpečnost a kontrolu zbraní, je možné využít i stávající dohody, podle ní je jen potřeba úprava smlouvy SOFA, která definuje postavení amerických vojáků na polském území.

Tauscherová také zopakovala, že by v Polsku mohly být dislokovány rakety Patriot PAC 3, o které Polsko už dříve žádalo na svou ochranu před ruskými střelami krátkého a středního doletu. Měly také sloužit k ochraně sil a raketami GBI.

Zatímco antirakety GBI a SM-3 zasahují nepřátelské střely nad atmosférou, kde je ničí silou kinetické energie, patrioty se používají pro ničení balistických raket v poslední fázi letu po návratu do atmosféry.

Systém Aegis dopadl v testech mnohem lépe než GBI. Bushem plánovaný systém GBI by sice měl být schopen likvidovat rakety ve větších výškách, v těch však nikdy nebyl odzkoušen, testoval se ve stejných výškách jako Aegis.

Bushův plán byl zamítnut v září 

Americká administrativa v polovině září oznámila vládám v ČR a Polska, že ustupuje od vybudování prvků raketové obrany v obou zemích. Představitele obou zemí o tom telefonicky informoval prezident Barack Obama a následně i delegace vedená náměstkyní Tauscherovou. [celá zpráva]

Protiraketový systém měl být ve střední Evropě vybudován jako reakce na obavy z íránského jaderného programu. Američané nicméně na základě posledních informací usoudili, že vývoj raket dlouhého doletu v Íránu nepokročil tak daleko, jak se původně odhadovalo.

Tauscherová při setkání s českými politiky uvedla, že vědeckotechnická spolupráce bude pokračovat.

Rozvoj systému protiraketové obrany pro Evropu
Fáze
Rok
Cíl
 1 2011 Na dostatečném počtu amerických lodí budou nainstalovány už zavedené systémy Aegis s raketami SM-3, aby tyto lodě mohly operovat i v Středozemním moři. Rakety se montují na raketové křižníky a torpédoborce, na dalších lodích jsou radary.
2
2015
Na území spojeneckých států jsou rozmístěny modernizované pozemní verze antirakety SM-3. Jedná se o tom i s ČR a Polskem, ale měly by být umístěny i na severu a jihu Evropy. Systém bude rozšířen o moderní pozemní sledovací a naváděcí radar, který by mohl stát na Kavkaze.
3
2018
Zavedení nové výkonnější modernizované verze rakety SM-3.
4
2020
Rozmístění nové verze raket SM-3 schopných odrazit potenciální ohrožení USA střelami dlouhého doletu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků